| Alexandru_28 a întrebat:

Ce tipuri de motociclete exista?

Răspuns Câştigător
| dana_1567 a răspuns:

Complicata intrebare :)
Poate te ajuta clasificarea de mai jos:

# 1 Dual-sport, Adventure-Touring, Supermotard and Hypermotard
# 2 Road motorcycles

* 2.1 Cruiser
* 2.2 Sport bike
* 2.3 Touring
* 2.4 Naked bike

# 3 Standard vs. Naked
# 4 Feet-forwards motorcycle
# 5 Scooter
# 6 Moped
# 7 Off-road bikes
# 8 Farm bike
# 9 Derny
# 10 Towing
# 11 Concept bikes

sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Types_of_motorcycle

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Feet-forwards motorcycle, Farm Bike si Deny nu sunt incadrate ca motociclete si Supermotard nu este tip de motocicleta este un brand si multi considera motocicletele in acel stil Supermotard cum este si cu masinile de teren multi le numesc Jeep-uri desii Jeep este o marca nu un tip de masina, masinile sunt SUV-uri sau Off-Roadere!

Principalele tipuri de motociclete sunt:
* Motociclete de strada:
- Standard;
- Naked;
- Cruiser;
- Chopper;
- Sport;
- Touring.
* Motociclete pentru teren accidentat:
- Enduro;
- Dual Sport.
* Motociclete de competitie:
- Cross;
- Dirt-track;
- Superbike;
- Supersport;
- Supermoto.
* Mopede:
- Scuter;
- Ciclomotor.

Sursa: Motociclismul ca mod de viata, editura Automatica 1973 reeditata si completata 2008!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mobra hiundai ford

| dan_stoica a răspuns:

Exista cruisere (lungi si joase, de dat in spectacol, gen harley davidson), choppere (design bazat pe masivitate, putere, masculinitate, de obicei nu foarte rapide, dar aratoase), touring (masive, nu neaparat aspectuoase, dar foarte practice pentru un drum lung, mai ales cand ai bagaje multe), de tip sport (usoare, aerodinamice, de obicei foarte puternic colorate sau decorate, prind viteze mari; de obicei, mai periculoase in orasele mari, intra mereu in accidente), motoare standard – sau "naked bikes" le mai zice (sunt foarte fiabile si durabile, nu se prea sparge nimic la ele, sunt recomandate incepatorilor), motoare de tip dual sport (cauciucuri si design care le fac potrivite si pentru oras si pentru zone dificile sau neasfaltate; ca toate lucrurile "bune la toate", nu exceleaza la nimic; cel mai des sunt cumparate de catre amatori), motoarele offroad (bune pentru drumuri neasfaltate sau chiar deal-munte, au anvelope rezistente, cu protuberante, si au si suspensii flexibile; astea offroad sunt de 3 tipuri – motocross, enduro si supermotos). Sper ca te-am lamurit cat de cat.

| maria_totem a răspuns:

Daca vrei sa iti cumperi si nu stii cam dupa ce sa te uiti, gandeste-te la ce ai nevoie si ia in calcul cele trei mari clase: choppere (mai mari, mai greoaie, dar aspectuase si economicoase cand vine vorba de combutibil), "vitezomane" (motoare sport, rapide, agresive, bune pentru teribilisti, avide dupa combustibil) sau motoare offroad (gen KTM), care combina supletea motocicletei cu rezistenta ATVului. In functie de ce iti trebuie si de mediul in care te-nvarti ai ce alege!