| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa trec masina pe numele meu?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai simplu e sa te duci la o firma de intermedieri si se ocupa ei de tot. Iti vor da o lista cu documentele necesare, le platesti lor totul si de restul se ocupa ei. Poti sa te ocupi si singur, dar vei cheltui aproape la fel de multi bani, plus bataia de cap si umblatura.

| Brotacelu a răspuns:

Poi te duci la politia judeteana[sau a capitalei daca esti din buc] radiezi masina de pe numele celui care este actual proprietar, si o treci pe numele tau facand un contract de vanzare cumparare.
Iti trebui cateva taxe de platit pe la primaria de domiciliu cateva sute de mii, copii de pe buletin, certificatul masinii in original, talonul original, buletinele originale [al tau si al proprietarului] numerele de inmatriculare [asta daca nu vrei sa le pastrezi pe cele actuale], taxa de eliberare talon [la cec, vreo 35 lei] cam astea.
Du-te la politia rutiera la radieri si cere-le o lista cu toate actele necesare radierii masinii si alte informatii.

| angella1972 a răspuns:

Trebuie sa faci un act de vanzare-cumparare cu actualul proprietar, s-o radiezi de pe numele lui si s-o reinmatriculezi pe numele tau, dupa care o ia in evidenta primaria pe raza careia locuiesti pentru plata impozitului