| niko67 a întrebat:

Ce trebuie sa procedez sa trec masina pe numele baiatului, fiind an prezent pe numele meu, eu sant taicasu

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mai vrei sa fie inmatriculata pe numele tau atunci poti sa o vinzi sau sa-i faci donatie baiatului si in baza acestor acte o poate inmatricula pe numele lui, bineinteles daca are peste 18 ani.
De asemenea poti sa-l treci si pe el pe certificatul de inmatriculare ori sa faceti un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), in aceste cazuri nu trebuie s-o inmatriculeze pe numele lui si ramane tot proprietatea ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce acte trebuie dar zic s-o lasi asa. Baiatul este mai tanar si va plati o asigurare mai mare. Poti sa mergi la un notar si sa-i dai o imputernicire s-o foloseasca pentru situatia in care ar vrea sa plece dintara.