| Razvan26 a întrebat:

Ce turbina pot pune în locul celei Stock la un golf 5 1.9 bls.
Gen turbina mai mare, sa pot face un soft

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Crezi ca punand turbina mai mare si un soft gata s-a transformat masina in Lamborghini?
Ai nevoie de mult mai multe lucruri, nu intru acum in detalii sa zic fiecare piesa necesara pe langa alt intercooler
Cel mai intelept este sa pui o turbina noua OEM sau una noua echivalenta cu ce aveai de fabrica nu una MARE!
Asta daca turbina este singura piesa uzata la masina ta, desi datorita vechii ma gandesc ca si anumite interne numai sunt chiar in parametrii normali.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Turbina hibridizata, conversie de la bloc de valve la N75... Dar care e ideea? Te chinui cu turbine si soft, ca sa ajungi la 150cp... Adica nimic, in 2024.
Daca esti baiat destept, vinzi cutia aia de spaghete unui navetist sau licean entuziast, iar cu banii de pe ea iti iei o masina cu motorul Z19DTH, care in configuratie stock poate fi softat la 190cp fiabili.
Parodia aia cu injectoare de buldozer te-ar chinui constant, si ar fumega precum mocanita, daca incerci sa faci ceva din ea.

| KovacsB a răspuns:

Si-a trait traiul si si-a mancat malaiul golful tau.