| Calinmihail a întrebat:

Salut am un audi 80 din 94 stock 90 cp as vrea sa pun o turbina mai mare, sa anulez egr ul, sa pun alt radiator sau ce o fi ala si soft unde pot face asta? si cat m-ar costa asta si cat ar scoate masinahappy

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici macar nu ai spus ce motor ai.
Banuiesc ca e 1.9 TDI din prima generatie, cu computer de bord. Nașpa, ca nu poti face mai nimic fara resoftare.
Trebuie sa maresti presiunea pe admisie si debitul de motorina.
Debitul se regleaza din pompa de injectie (nu umbla la avans), iar presiunea pe admisie din tija actuatorului de la turbina, sau cu un dispozitiv boost controller.
Eu am Vectra 1.7 TD cu boost controller si debitul ajustat, insa motorul meu nu are absolut nimic electronic, pot face modificari linistit, fara resoftari si erori in bord.
Cand umbli la turbo, cumperi neaparat un ceas care sa iti arate presiunea pe admisie (boost-ul).

| Gabi212121 a răspuns:

Cu siguranță investiția nu ar fi rentabilă deoarece ieși mai bine dacă o vinzi, mai pui o diferență de bani și îți cumperi o altă mașină mai bună... O turbosuflantă nouă incluzând și manopera deja te ajunge cât face mașina ta, așa că... În loclul tău aș achiziționa o altă mașină.