| JohnnyR0 a întrebat:

Cam cati cai duce turbina stock de golf 4 1. 9TDI 130HP?
Si ce modificari ar trebui sa fac pentru a scoate si ultimul cal din turbina respectiva?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Turbosuflanta e doar un element din lanțul ce asigură putere motorului. Aici mai intervin și altele (infecția, carburantul, uzura pieselor). Deci turbina nu e suficientă "a scoate si ultimul cal"... din motor

| JohnnyR0 explică (pentru sierra1):

Nu, m-ai inteles! Eu nu vreau sa scot ultimul cal din motor, eu vreau sa scot ultimul cal din turbina stock adica cam 180-190cp.

| xerxes1 a răspuns (pentru JohnnyR0):

Turbina nu da cai.
Turbina doar face presiune in circuitul de admisie.Si la o anumita presiune un senzor citeste si transmite asta la ECU.Ecu decide ce face mai departe.
Deci fara resoftare poti sa pui si doua turbine ca nu se intampla nimic.