| Bacanu_Geo_1990 a întrebat:

Ce ulei recomanda producătorul pentru Opel astra g 1.6 103cp?

Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Salut 10W40

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi ce pune in cartea masinii sau suni opel sa intrebi exact

| darrio2007 a răspuns:

Cel scris in cartea tehnica a masinii tale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu 10W40 se ung gardurile si faitoanele, ca sa nu putrezeasca. Pentru motoare 16V, care au o caruta de tacheti hidraulici, oamenii sanatosi la cap pun 5W30 sau 5W40, pentru clima Romaniei.
Iar vascozitatea este doar ultimul pas, prima oara verifici clasa uleiului necesar/aprobarile.
Pentru masina ta intra 3.3 litri de ulei din clasa SJ/A3, iar recomandarea mea este uleiul Mobil, vascozitate 5W40.
Evita uleiurile GM si Castrol, fac rau motorului tau. Si nu pune 10W40, nu te lua dupa toti copiii.

https://www.autokarma.ro/......0-4l-mobil

| Bacanu_Geo_1990 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc mult, un răspuns foarte bine documentat.

| Sofer a răspuns:

Vezi ce recomanda producătorul.