| ClaudiuM1997 a întrebat:

Ceva pareri despre motorul 2.2 diesel de la mercedes din 2011? Ca fiabilitate acesta sau cel 2.0 tdi CR de la VAG?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

2.2 CDI e un motor ce nu poate fi comparat cu nici un TDI.
Majoritatea Sprinterelor au acest motor, si depasesc cu incredere milionul de kilometri. Sa il compari cu un motor VAG e ca si cum ai intreba daca sa te duci pe jos de la Craiova la Iasi, sau sa mergi cu trenul.

8 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Clar cel Common-Rail de la VAG. VAG fac masini fiabile. Au facut excepție cu mașinile produse între ani 2004-2008, cele PD(Pump-Duse). Eu am deținut cateva mașinii PD și pana acum nu am avut probleme, nu stiu de ce se plâng unii. Baftă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Începătorul988):

TDI-PD sunt cele mai zgomotoase motoare Diesel ever. Si, dupa ce ca sunt zgomotoase mai si vibreaza ingrozitor. Ce sa mai, tractoare pe roti. CR sunt motoare mult mai rafinate. As merge oricand pe un motor 2.2 diesel de la Mercedes. Este mai mare, respira mai bine, are cuplu mai bun, nu face acelasi efort cand ai nevoie de putere. Nu mai vorbesc ca tot ceea ce inseamna Mercedes este premium, construit cu materiale de cea mai buna calitate chiar si motoarele de serie. Ulei oricum mananca si TDI-ul de la VAG asa ca nu gasesc niciun motiv sa aleg motorul de 2.0 de la VAG, cu exceptia impozitului considerabil mai mic.

| Începătorul988 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu mi se par zgomotoase.
Am condus CR, mi se pare mai potent cel PD. Vibratii nu simt, si am deținut vreo 3/4masini PD. Si tocmai cele mai "proaste motoare de 170cp, cu injecție Siemens. Si n-am avut probleme

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu o sa ma convingi pe mine ca TDI-PD sunt motoare silentioase si rafinate nici daca ma ameninti cu arma la cap laughing Cati km faci tu cu masina pe an?

| ClaudiuM1997 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asa ca fapt divers eu momentan am 1.9 TDI PD.De fapt avem 2 in familie asa. Dimineata pornesc tractoarele laughing. Dar noi le-am luat pentru fiabilitate nu sunet. Vreau ceva mai premium si mai mare de aceea ma orientez catre c200 cdi 2011 sau Seat Exeo 2012 (ce e pe platforma veche de A4 ). Si din cate citesc 2.2 ar fi mai fiabil decat 2.0 CR.

| Începătorul988 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

În 6/7luni de permis am undeva la 30, 000+.
Nu zic ca sunt chiar atat de silentioase. Ca un diesel, dar nu mi se pare un zgomot foarte mare. Am condus si CR-ul, nu mi se pare diferența la sunetul pe care il produc.
Am deținut pana acum iar pd'uri
Mk5 170cp
Octavia 2 vrs 170
Audi a3 8p 170cp
Si singurul cr pe care il dețin e un focus 2 2. 0tdci, care intr-adevar, e mai fiabil decat cele produse de VAG, si e si putin mai silentios. Muzica buna si poti sa ai orice motor.winking

| Audiolab2000 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mananci rahat ca de obicei.

| Audiolab2000 a răspuns (pentru Începătorul988):

Daca ai urechi de tractorist poti sa dai muzica mai tare ca sa nu auzi tractorul.
In rest esti un oltean prost.