| Bobby85 a întrebat:

Cine oare isi doreste sa vada copii de scoala generala si chiar de liceu facand ce citesc in diferite romane? Violuri, omoruri, acte de razbunare si asa mai departe!
Cu totii stim ca adolescentii si copii din ziua de azi nu mai acorda o importanta foarte mare cititului dar daca totusi ar face-o a-r trebui macar sa citeasca ceva cu caracter educativ nu ceva care il poate influenta sa faca fapte nesabuite si periculoase. Dupa parerea mea, din programa scolara ar trebui scoase toate cartile care contin omoruri, fete si femei violate si abuzate sau alte lucruri care ii pot influenta gresit pe copii.
In primul rand pentru a demonstra faptul ca este justificat ca unele carti sa fie interzise voi incepe cu un exemplu din literatura romaneasca, care se studiaza in scoala generala ele putand fi interpretate gresit de catre copii. Prima data ar fi Baltagul, de Mihail Sadoveanu. Toti elevi de scoala general inca de prin calsa a VII- a sunt incurajati sa citeasca aceasta carte. De ce? Ce inteleg ei din aceasta carte? Inteleg oare "o noua interpretare a mitului mioritic" sau inteleg ca daca nu iti convine ceva dai cu blatagul in cap. La varsta de 12-13 ani nu mi se pare normal ca elevi sa citeasca despre cum se omoarau intre ei compatrioti lor si despre cum o mama aparent iubitoare si o sotie demna isi transforma copilul in "barbat" adica intr-un ucigas. Desigur odata cu baltagul intra totodata si balada Miorita. Fireste ca aceasta carte este inteleasa altfel de catre un adult, care o intelege si altfel de catre un copil care intelege doar ce scrie, nu intelege si mesajul in sine.
In al II-lea rand daca la televizor si pe internet exista advertismente si o anumita cenzura care nu permit vizionarea anumitor emisiuni sau unei anumite pagini de internet, de ce nu exista asa ceva si pentru carti? Copii sunt foarte usor influentabili si pot interpreta gresit unele carti astfel devenind niste mici monstri ai societatii si pot ajunge chiar si mai departe. De exemplu avem cartea Romeo si Julieta pe care cu totii o stim. Cand un copil aude de aceasta carte la ce se gandeste? Dragoste, iubire, o poveste minunata despre care aude peste tot, asa ca din curiozitate incep sa o citeasca si ce afla? Ca nu este chiar povestea de dragoste la care se asteptau ei si astfel isi pot pierde increderea in adevarata dragoste si pot deveni niste personae emotive si foarte sensibile. Asa zisi "EMO". Cartile cu continut nepotrivit, care pot fi interpretate gresit si care poat influenta negativ imaginatia, comportamentul si caracterul copilului ar trebui scoase definitive din lecturile elevilor.
In cocluzie ar trebui sa luam atitudine si sa incercam sa scoatem pe cat posibil toate cartile cu caracter nepotrivit din lectura copiilor si adolescentilor pentru a evita ca ei sa devina niste personae cu tot felul de apucaturi si deprinderi nepotrivite pe care le pot capata citind carti cu carcter nepotrivit care pot fi interpretate in diferite moduri de catre copii care le citesc!

1 răspuns:
| Pitzipoanca a răspuns:

Domnule, afirmatiile dvs sunt complet deplasate. Din cate tin minte, nazistii au facut ( si mai tarziu, comunistii ) ceea ce propuneti dvs.
E aberant. Dumneavoastra o sa va dadaciti si o sa va salvati copiii pana veti realiza ca sunt niste incapabili? Sau ca nu au niciun fel de cultura literara?
O carte, o emisiune, o piesa sau orice de genul asta, nu au cum sa determine pe cineva sa faca niste lucruri contrare normelor de orice fel.
Nimeni nu se apuca de dat cu baltagul ( ma si intreb cata lume mai stie ce e acela baltag ) doar pentru ca a citit. S-ar putea sa o faca pentru ca are o problema la etajele superioare.
Copiii trebuie sa citeasca de toate, tot ce pot, pana pot.
E mai bine sa invete dintr-o carte ca viata e nasoala, decat pe propria lor piele.
Inca o data, sunt absolut oripilata de modul in care ganditi. Daca dumneavoastra, care nu pareti o persoana needucata, aveti idei de genul acesta, e clar ca e o problema.