| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata big grin cum sa incep sa iubesc cititul? Problema este ca am peste 10 carti de citit pe vara si am citit putin pentru ca cartile sunt plictisitoare dar trebuie sa le citesc obligatoriu, pe zi pot citi max 80 de pag, mereu ceva ma sustrage si mii greu sa ma concentrez. As vrea sa stiu cat ar trebui sa citeasca un incepator ca mine pe zi si cat cititi voi?
P.s: cartile sunt gen baltagul si singur in fata dragoste

Răspuns Câştigător
| BiancaAndreeaa a răspuns:

Hey! Știu Cum e pentru ca sunt la filologie si sunt în aceeasi situatie. Nu are cum sa ti placa sa citesti daca nu te prinde cartea respectiva. Nu te forta sa citesti mai mult decat ai placere pentru ca o vei face degeaba. Daca chiar vrei sa iubesti cititul incearca sa te motivezi. De exemplu (stiu ca pare ciudat) uita te la imagini cu fete care citesc sau cu carti pe tumblr pinterest weheartit etc. Eu dupa ce am văzut filmul Hotul de carti eram sigura ca o sa termin biblioteca intr o zi. O sa Îți placa crede ma și o sa te motiveze sa citesti. Cel puțin la mine au functionat toate! Succes! Funda?

1 răspuns:
| nlko a răspuns:

Depinde de carte... daca imi place, o citesc intr-o zi, daca nu...e mai complicat.
Citeste pe zi cat reusesti... poti sa iti faci si un plan.