| Andrei1220 a întrebat:

Cine stie de ce imi arde CDI-ul la un atv de 125cc 4 timpi, l-am schimbat de 4 ori pana acum

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Andrei, hai sa-ti explic, la un moment dat bateriile inbatranite nu mai reusesc sa inmagazineze curentul de incarcare dat de reductor. Acel curent arde in primul rand reductorul deorece bateria se comporta ca si cum ar fi in scurt, dar mai departe acel curent este absorbit de motor iar urmatoare "prada" este centralina, foarte sensibila la socuri de curent. Nu stiu de cand n-ai mai schimbat bateria pe ATV-ul tau, grija sa fie in parametrii stabiliti de fabrica, stiu sunt scumpe, la ce salarii aveti acolo dar trebuie sa fie la tensiunea si amperajul din manualul ATV-ului. Chiar daca-i mai mare cu 2-4 amperi nu-i rau dar daca-i mai mica este o problema. Acum tu trebuie sa-i schimbi ATV-ului tau urmatoarele piese daca vrei sa nu-ti mai arda CDI-ul : statorul, reductorul de curemt( care-i varza dupa parerea mea) si bateria, daca nu le vei schimba, te vei confrunta mereu cu aceleasi probleme! Sper ca am fost destul de explicit si ca m-ai inteles. Daca ceva nu-ti este clar ceva iti stau la dispozitie! Salut!

2 răspunsuri:
| Andrei1220 explică:

Bateria am schimbat-o cu una Bosch, statorul e nou nout si reductorul si cdi mai am de luat.Multumesc