| Valy_Valy_1981_xNXP a întrebat:

Salut am un scuter Honda de 125cc in 4 timpi
Cand il pornesc dupa vreo 2 minute incepe sa imi scoata un fum albastru,uleiul e schimbat, 10w40.Stiti cumva ce are?

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, probabil ai bagat ulei 2t, de oarece doar si doar uleiul 2t scoate fum albastru, verifica si compresia, si ai grija pe viitor ce ulei folosesti, degeaba scrie 10w40 pe ulei daca nu e 4t!

| nicusor222 a răspuns:

Nr.1 Vezi ce ulei ii bagi ca poate nu e de ea.
Nr.2 Secmentii sunt dusi si mananca uleiul, fumul albastru e clar ca mananca uleiul si trebuie secmentat.

| KanekKi a răspuns:

Este din cauza consumului mare de ulei.

| KanekKi a răspuns:

Verifica segmentii, sa nu fie uzati.