| bogz a întrebat:

Am voie sa conduc un atv de 125cc in 4 timpi daca am atestat si 16 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce deoarece nu se incadreaza la categoria moped, numai acesta poate fi condus fara permis de conducere si numai cu un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Conform Regulamentului de aplicare al Codului rutier mopedul este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW.
Fiindca ATV-ul depaseste capacitatea cilindrica de 50 cmc ai nevoie de permis de conducere subcategoria B1, acesta se poate obtine tot de la 16 ani. Numai bine!

| Iannys a răspuns:

Pentru ATV iti trebuie permis de conducere cat. B, exact ca la autoturisme

| sergiuk11 a răspuns:

Da ai voie fix de la 16 ani poti laughing Funda

| Deeyutza12 a răspuns:

Hmm, nu cred ca ai voie decat in spatii amenajate cum ar fi curtea ta sau prin cartier dar nu pe strazile principalehappy. Bafta:*