| Num3Ascuns a întrebat:

Citroen Beringo; Peugeot Partner; VW Caddy au tractiune spate?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Utilitarele in general au tractiune spate. Si asa este bine sa fie, pentru ca planetarele rezista greu unor solicitari serioase.

| sorin a răspuns:

Dintre cele specificate de tine, niciuna toate au tractiune fata dar din gama VW, Passatul 4 motion are tractiune intergala.

| stealthb a răspuns:

Toate trei au motoarele in fata si tractiunea pe fata.

| ByLoREDaN a răspuns:

Berlingo si Partner e doar cu tractiune fata, in schimb Caddy ca optiolnal are tractiune 4 Motion 4x4 cu ambreaj Haldex pe puntea spate (se cupleaza automat cand rotile din fata derapeaza sau in curba cand cele de pe o parte fac mai multe ture decat celelalte).

| ByLoREDaN a răspuns:

Regis nu vreau sa zic prosti dar o masina decenta cu tractiune spate are Cardan de la Cutia de viteze la Grupul de pe puntea spatewinking si evolutia sta in Brate independente, suspensi independente... deci de la Grupul de pe puntea spate Transmisia la Roata stanga si dreapta se face tot prin planetarewinking doar masinile de 2 bani mai au punte fixa pe spate.

| Num3Ascuns explică:

Stiam ca au tractiune pe fata dar nu stiam daca are pe spate.Ar trebui pe spate la autoutilitarele astea.

| antonia09 a răspuns:

Din pacate pe toate link-urile nu se specifica daca aceste masini au tractiunea pe spate sau pe fata. Cel mai bine ar fi sa mergi la dealeri care vand aceste marci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povesti... exista si partner si berlingo 4x4... dar sunt f rare,, si nu numai passat-ul are 4motion.si golf, transporter.etc