| anonim_4396 a întrebat:

Costul unei mașini pe curent este mai scăzut decat a uneia pe benzina/ diesel, pe suta de km?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-ar folosi ultimele tehnologii in privinta materialelor plastice, s-ar putea construi vehicule cu greutate proprie chiar sub 50-100Kg (in loc de peste jumat de tona de acum).
In acest caz acumulatoarele ar putea fi mult mai mici, incarcabile rapid chiar si solar, iar costul pe kilometru ar putea apropiat de 0 (mai exact de cel de amortizare+intretinere).

| relian a răspuns:

2.5-3.5$ full charge in America de exemplu.Nu stiu in UE sau daca sunt in RO.Deocamdata chestia asa cu masinile electrice este o mare balaceala,fiecare brand are mufa lui, incarcatrou lui, chiar diferite in acelasi oras laughing se discuta sa se puna toti de acord sa foloseasca o singura mufa pe viitor, dar inca nau cazut de acord.
Dar ca idee indiferent unde ai incarca este f ieftin, ba sunt in America complexe de aptm sau maluuri la care incarci moca laughing pentru ca stai la ei sau faci cumparaturi la ei, pentru ei ce inseamna 3 dolari? nimic.De asemenea sunt fabricanti care iti pot da acasa cablu cu mufa si incarci acasa la tine.
Dar ca idee da astea sunt nu pret mai scazut, este diferenta ca de la pamant la Luna ca pret.
Dar cati au masini electrice, ma refer masini nu din alea de le incarci la 2-3 ore laughing Tesla este in top cu noul Tesla care are o autonomie de 300 de mile pe incarcat.
Deci exemplu asta cu tesla ai da nimic sau sa luam 3.5$ comparativ cu o masina pe benzina care face un plin de stiu si eu 16 galoane sa poata merge 300 de mile.
16 galoane la pretu de 2$ sau 2.5$ pe galon ajunge la hai sa zicem asa estimativ 30 de dolari
Deci 30$ fata de 3$ electric care e mai avantajos? sau poti sa mai spui pret scazut?laughing este mai mult moca.Problema e ca o tesla costa, cumperi 2 alte masini daca nu 3 din astea pe benzina, chiar daca pun benzina pai nu cred ca consum eu benzina de 2 masini noi toata viata laughing
Concluzia deocamdata este ca masinile electrice sunt f scumpe.Ma refer aici la o masina adevarata nu roabe laughing Poate in viitor daca toti fabrincatii or sa faca masini electrice pretu se va duce ca si la cele cu combustibili clasici.

| siriusblack98 a răspuns:

Pai avand in vedere ca ''alimentarea'' unei masini electrice te costa intre 22 si 36 de lei in conditiile in care bateria are o autonomie (in general) de 100-150 de kilometri, clar te costa mai putin ca una diesel sau pe benzina.Problema ramane pretul foarte ridicat(pentru omul de rand) al masinilor pe electricitate si faptul ca le poti alimenta numai in anumite ''puncte'' pentru ca suntem in Romania.