| Dl.Inginer a întrebat:

Ce masini preferati? Pe diesel sau pe benzina? De ce?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pe benzina. Nu au intarziere la acceleratie, este mai silentioz, vibreaza mai putin. In plus consumul la diesel este mai mic doar daca socotim consum/capacitate cilindrica. Daca raportam consumul la cai putere, situatia se schimba radical. De altfel se spune ca un diesel devine rentabil cand treci de 30000 km parcursi anual. Eu nu parcurg nici 15000, asa ca...
In plus piesele la Diesel sunt mai scumpe, iar de cand cu electronica a cazut si legenda fiabilitatii.

8 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Benzina, pentru ca prefer masinile de teren cu cuplu mare...randamentul benzinei este mai bun in acest caz, chiar daca implicit e si consumul mai mare...

| videoblog a răspuns:

Diesel - cele mai bune motoare (si consum si performanta).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Diesel-motor...consum...performanta,totul SUPER.

| IMC90 a răspuns:

Benzina. Dieselul e perfect in oras, pe sosea se schimba lucrurile. Oricat au avansat motoarele Diesel, oricate smecherii au acum in plus pentru o ardere mai rapida, motorul Otto se ambaleaza mult mai repede si este mai eficient in depasiriwinking Mai nou, cei de la Fiat au pus Turbo si pe motorul Otto, deci va dati seama distractiewinking
Sunt constient ca se pierde mult carburant degeaba, dar am talpa lata:->

| leluc a răspuns:

Benzina, pentru ca masina diesel este mai puturoasa, chiar daca are cuplu mai mare. Iar benzina are plecarea "aceea" de pe loc, mai ales la un motor turbo happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diesel.motorul are o viata mai lunga, mai economice din punct de vedere al consumului si al pretului carburantului, bineinteles daca sunt folosite la capacitatea corespunzatoare.nu o sa iti cumperi o masina cu motor diesel daca nu faci mai mult de 10 km pe zi(doar un exemplu)in ultimul timp putem vorbi si de carburantul eco -diesel, de motoarele pe injectie, care reduc consumul si poluarea

| J7anine a răspuns:

Astept tehnologia sa gaseasca o a treia varianta. ecologica.

| csintalan a răspuns:

...eu raportez la consum per reparatie, diesel mai pretentios se lucreaza cu el cu mai mare atentie, costul reparatiei mai mare,... benzinar consum mai mare reparatie mai mica la cost,... unde pierde unul castiga celalalt,... ...eu prefer diesel fara turbo suflanta, fiind foarte gingase,...