| anonim_4396 a întrebat:

De ce ar fi mai bun un motor pe benzina decat unul diesel?

Răspuns Câştigător
| Marian_TUrcin_1993 a răspuns:

Salut! FIecare motor ma refer la benzinar sau diesel are anumite avantaje si dejavantaje.
La motorul pe benzina avantaje ar fi:
-Un demaraj mai puternic
-Este mai silentios
-Pornire mai buna iarna
-Probleme mai putine la partea mecanica si piese mai ieftine
-Cost de achizitie mai mic
-Taxe mai mici
In schimb are si dezavantaje in comparatie cu dieselul
-Consum mai mare (deci automat un cost mai mare la pompa)
-Cuplu mai mic care se obtine mai sus in ture decat la diesel ceea ce favorizeaza consumul mare
Astea mi-au venit acum in minte si dupa cum vezi sunt mai multe avantaje si ca posesor de benzinara normal ca dupa parerea mea sunt mai bune si mai avantajoase in timp, iar chestia cu diferentele mari de consum intre cele 2 motorizari o sa dispara in curand datorita noilor inovati. Sper ca ti-am fost de ajutortongue

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel pe benzina ar fi mai bun pentru ca iarna nu da probleme de pornire, in ziua de azi nu prea conteaza motorizarea pentru ca sant facute pe mod economic fara consum mare si destul de redus. Se plang multi pentru ca au masini vechi si pe langa taxele care le platesc carburantii le scot ochii din cap.

Răspuns utilizator avertizat
| viorelmmv a răspuns:

Nu prea cred ca este mai bun, motorul pe benzina are un demaraj mai mare dar in acelasi timp motorul pe benzina are si un consum mai mare, motorul diesel este mult mai economwinking

| viorel170295 a răspuns:

Morul diesel este mai bun deoarece:
1-este mai econom
2-randamentul este mai mare
3-chiar daca vor aparea defectiuni electronice motorul pe diesel va lucra
4-combustibilul este mai ieftin
5-masinile me diesel sint mai ieftine decit cele pe benzina
6-dieselul iti ofera un avantaj in ceea ce priveste puterea motorului
si multe multe altele in orice caz motorul diesel este cu mult mai bun si simplu decit cel pe benzina

| Marian_TUrcin_1993 a răspuns (pentru viorel170295):

Niciodata diesel-ul nu o sa fie mai ieftin la achizitie decat benzinarul... aici ai gresit...

| ionutz03 a răspuns (pentru viorel170295):

Intrebarea pusa este opusul la ce ai raspus tu

4 - gresit
5 - gresit
6 - gresit - cuplul este mai mare nu puterea.
si in nici un caz motorul diesel nu este mai simplu