| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că o dacie din 2004 mai e buna pentru un om cu venituri mici?
Adică sa faci cumpărăturile sa vizitezi câteva rude din când în când nu sa pleci din tara
Merge bine o dacie te costa mult sa te folosești de ea?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Dacă spui că mașina este îngrijită, atunci merită. Piesele de schimb sunt ieftine, deci nu te rupi la buzunar ca să o întreții.
Pentru ce îți trebuie ție este ideală. Sfatul meu este să o cumperi, mai ales că știi faptul că proprietarul a avut grijă de ea.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai venituri mici, atunci este evident ca nu-ti poti permite intretinerea unei masini atat de vechi, care necesita sa bagi bani tot timpul in ea, iar in plus, costul benzinei si a serviciilor auto, de verificare si inregistrare la fiecare 2 ani, plata asigurarii care te costa enorm, benzina samd.
Pentru tine, este mai sanatos sa nu cumperi nimic si sa te limitezi la mijloacele de transport in comun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca are venituri mici, atunci mai bun e transportul in comun/taxi. No offense.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu creca nu ști cât e km cu taxi

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mers vreo 3 km cu taxi si Mia luat vreo 20 de lei prosteala pe fata cu bani îia mergeam 50 de km cu Dacia logan

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

2.5 ron. Daca vrei sa cari 20 de kile de cumparaturi din supermarket pana acasa, 15 RON un drum la 2-3 saptamini nu te omoara.
@Anonimulantisocial17: De vina ai fost tu, sa avem pardon. Sunat la 112, refuzat plata. Simplu.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici în pandemie nu rezolvam la doua săptămâni mergeam la 3 zile la supermarket hai sa zic ca ma descurcam pe jos da la rude 30km sa schimb autobuze sa merg pe jos sa stau de prost în stație mi-a cam ajuns am permis doar pentru alți la servici cum vine asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai simplu e sa faci frumos un tabel si sa vezi cit ai de cheltuit intr-o parte, cit in cealalta. La masina ai asigurare, trebuie si un fond de rezerva in caz de ceva, cauciucuri de iarna, revizii, alte alea. Sau tu vrei sa iei o masina si sa nu o duci la service sau la spalatorie pana nu ii pica tablele de pe ea/nu iti mai dai seama ce marca si model e din cauza jegului?

| Sofer a răspuns:

O dacie Logan în stare buna 1.4 gpl e foarte bună.

| StefanChriss a răspuns:

Cred ca o dacie logan e cea mai buna solutie! O cumpara ieftin si mentenanta este foarte ieftina. Gasesti piese second hand din belsug, daca ai nevoie sa le schimbi. Posibil sa te ajunga mai mult taxa de poluare, ca nu stiu ce euro au alea prima generatie laughing

| anonim_4396 explică (pentru StefanChriss):

E mașina la unchiu meu a luat o de noua a ținut-o curata a schimbat pivoți a unso ca e pensionar sa ocupat bine
As lua-o în rate de la el da nu știu dacă e buna marca sau se strică mereu

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru anonim_4396):

E buna si Dacia insa vezi sa nu fie cu multa rugina

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Golf 4 e mai bun si tot e ieftin

| anonim_4396 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Arata nașpa și am auzit ca e cea mai. Scumpa la piese