| Anonim2024 a întrebat:

Când este cea mai buna luna sa vizitezi Peru și de acolo sa pleci spre Amazon?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Decembrie -februarie când e vara la ei

| gabicoo a răspuns:

Ieri.

| Tputpu35 a răspuns:

Depinde in functie de ce anume ai nevoie

| Bengosul123 a răspuns:

Cea mai bună perioadă pentru a vizita Peru și a explora Amazonul depinde de preferințele tale și de activitățile pe care vrei să le faci. În general, sezonul uscat în regiunea Amazoniană a Peruului este între lunile mai și octombrie, când plouă mai puțin. În această perioadă, râurile sunt mai joase, facilitând navigarea.

Dacă planifici și să vizitezi și regiunea munților din Peru, precum Machu Picchu, perioada dintre mai și septembrie este considerată sezonul uscat și este populară pentru călătorii. În lunile ianuarie și februarie, este sezonul ploios în această regiune.

Asigură-te să verifici condițiile climatice specifice pentru regiunea Amazoniană pe parcursul călătoriei tale, deoarece aceasta poate varia.