| caramidaru22 a întrebat:

Creste nivelul uleiului in baie la vw golf 3. Sa fie nevoie sa segmentez motorul?

Răspuns Câştigător
| sincer a răspuns:

Nivelul uleiului in baie nu are voie sa cresca ori de cate ori ai schimba uleiul si poti sa pui tot alt ulei, nivelul in baie iti creste doar daca ai garnitura de chiuloasa ciupita pe acolo iti intra apa sau poate sa fie si carburant in baie depinde unde este ciupita garnitura de chiuloasa, poiate sa mai fie o problema sa fi incalzit prea tare motorul si poate fi si chiuloasa deformata, eu iti sugerez sa schimbi garnitura de chiuloasa si daca se repeta pana la maxim 3000 de km aceasta problema atunci poti sa schimbi si chiuloasa ca este posibil sa fie deformata, ori o schimbi ori o duci la rectificat, de motor nu te atinge, nici prin gand sa nu iti treaca sa segmentezi motorul, nu umbla in el, si parerea mea decat sa segmentezi un motor mai bine cumperi altul, dar ti-am zis e din cauza la garnitura de chiuloasa.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Este foarte posibil, sau poate este uleiul vechi, sau ai amestecat uleiurile intre ele si dau reactii chimice, sau chiar ai schimbat uleiul si ai pus alt ulei nu cel folosit si inainte si au reactionat. Pot fi multe motive cel mai sigur da mai multe detalii sau consulta un mecanic. Cati km are masina? Ce ulei folosesti etc.

P.S.
Daca ai nevoie de detalii da-mi un mesaj privat fiindca nu obisnuiesc sa revin pe topicurile pe care deja am raspuns!

| a1doru a răspuns:

@fortuna.dom' injiner, poa' sa schimbe de fiecare data cu alta marca de ulei, ca nu o sa-i creasca nivelul in baie in vecii vecilor.mai degraba e ciupita garnitura de chiuloasa si baga apa.de segmentat motoru nu e nevoie ca daca ar fi fost vorba de segmenti, ar fi halit ulei, nu i-ar fi crescut nivelul pe joje.rolling on the floor

| liviu42 a răspuns:

Poate iti intra apa pe la garnitura de chiuloasa de aceea iti creste nivelul, s-a schimbat culoarea, aspectul uleiului? Sau miroase a benzina uleiul? Ai complectat nivel ulei in baie cu alt tip de ulei? Cam astea sunt cauzele. Cand se uzeaza segmenti, mananca ulei scoate fum nu mai are putere.