Stefan
| Stefan a întrebat:

Cu ce aparate de masura se masoara, intensitatea, tensiunea curentului si cum se conecteaza acestea antr-un circuit?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Intensitatea curentului se masoara cu ampermetru (pe care il legi in serie in circuit), iar tensiunea cu voltmetru (pe care il legi in paralel).

5 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Intensitatea curentului se masoara cu ampermetru si se leaga in serie, in circuitul electric. Tensiunea se masoara cu voltmetru care se leaga in paralel cu sursa/consumatorul de energie electrica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intensitatea curentului se masoara cu ampermetrul si se inseriaza cu consumatorul pentru a putea fi masurat, iat tensiunea se masoara cu voltmetrul si se pune in paralel cu consumatorul, adica se masoara la bornele de intrare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai scrie "antr-un". într-un!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ampermetru si voltmetru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tensiunea cu voltmetrul, intensitatea cu ampermetrul