| Diana498 a întrebat:

Raspuns urgent! Care sunt unitatile si instrumentele de masura ale urmatoarelor marimi fizice : intensitatea curentului electric si tensiunea curentului electric? Dau fundita!

Răspuns Câştigător
| frvtel a răspuns:

Intensitatea se masoara in amperi cu ampermetrul si tensiunea in volti cu voltmetrul.

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Intensitatea curentului se masoara in amperi si unitatea de masura este amperimetru. Tensiunea se masoara in volti, unitatea de masura fiind voltmetru.

| Petronela a răspuns:

Intensitate-Amper-Ampermetru Tensiune-Volt-Voltmetrul

| rosto a răspuns:

Pentru intensitate amperul si se masoara cu ampermetrul si pentru tensiune voltul si se masoara cu voltmetrul.

| UNfriendLY a răspuns:

Intensitatea in amperi si tensiunea in volti

| nana a răspuns:

Salut Diana498.Amperi=unitate de masura pentru intensitatea curentului electric; compus =amper-ora=unitate de masura pentru sarcina electrica.
tensiunea curentului electric se masoara in Kiloamperi=masura pentru tensiunea curentului electric= cu o miime de amperi.Sau mai des folosita definitia KILOWAT.
rolling on the floor
nana

| rosedanielle a răspuns:

Intensitatea curentului electric se masoara in amperi(A), iar tensiunea in volti(V)

| Gotenks a răspuns:

Intensitatea curentului electric are unitatea de masura Amperul(A). Un instrument cu care poti masura, este mulimetrul montat in serie cu consumatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intensitatea curentului electric se masoara cu amperimetru in miliamperi, iar tensiunea curentului electric cu voltmetru si se masoara in volti