Stefan
| Stefan a întrebat:

Cu orice autoturism poti face drifturi pe gheata? Conteaza cu ce cauciucuri este echipata masina?

Răspuns Câştigător
| stealthb a răspuns:

Da conteaza, cu cauciucuri de iarna o sa derapezi mai greu si mai putin iar cu cauciucuri de vara mai usor si mai mult... evident. Poti cam cu orice autoturism sa faci pe gheata ca e usor, mai greu e cu tractiune integrala, cel mai distractiv e cu tractiune pe spate. Daca esti incepator ia-o usor ca sa nu mori in mod tragic. PS: Daca ai ESP, ASR si ABS dezactiveaza-le in masura in care poti ca sa fie mai distractiv.

8 răspunsuri:
| sorin a răspuns:

Poti sa ai si ABS si ESP si cauciucuri pe gheata nu fac fata, si poti face derapaje chiar daca nu te pricepi.Cat despre derapaje controlate nu ai nici o sansa pe gheata nici cu tancul.

| ady2607 a răspuns:

Daca vrei sa faci drifturi, sunt recomandate cauciucurile de vara.si da, cu orice masina reusesti, inclusiv cu dacia.

| tarziu a răspuns:

Cu orice masina se poate, la unele trebuie dezactivate unele sisteme de control pentru a derapa mai bine. Daca e gheata curata, poti cu orice fel de cauciuc.
Daca vrei sa faci drifting, alege'ti cu grija locul, sa fie cat mai liber. Drift placut si fara evenimente!

| lexony a răspuns:

Daca vrei sa faci drifturi pe gheata e misto sa le faci cu un opel kdet echipat cu cauciucuri de vara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Mai conteaza cauciucurile pe gheata? Sunt pneuri pentru zapada, nu pentru gheata, doar daca ai bani sa-ti cumperi acele pneuri cu ventuze, dar unul costa 10 000$.
Pneurile sa fie de compozitie Hard, ca sa alunece. Iar cu Dacia e mai mare rasul sa faci drifturilaughing Daca ai un motor V8 e perfect. Cara sa agite si sa derapeze conform manualului. Conteaza si franele cat sunt de performante.
Dar daca vrei distractie de o seara, merge cu orice masina, insa nu iti recomand pe drumurile publice si sa eviti politia laughing Daca va prinde, adio permis...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e gheata curata nu o sa poti sa faci drifturi mai deloc, pentru niste drifturi frumoase trebuie sa ai si putina aderenta, altfel nu faci nimic

| razvanstoica a răspuns:

Ideal ar fi sa ai o masina cu tractiune pe spate. Si ce scrie mai jos e valabil. Take care.

| Anna:) a răspuns:

Eu cred ca depinde si de masina.parerea mea.