| BogdyBogdan a întrebat:

Ce masina (si ce model) credeti ca ar cea mai buna pentru drifturi?

Răspuns Câştigător
| SkyCracker a răspuns:

Drifturile se fac doar in masini cu tractiune pe spate. Cele mai folosite sunt Nissan 350Z, Nissan 240SX, Nissan Silvia, Mazda RX-7...Si am mai vazut ca se foloseste si Ford Shelby GT500. Dar sunt o droaie de masini care se pot folosi pentru drifturi. Insa trebuie modificata calumea (in caz ca n-are destula putere) si desigur...un sofer pe masura.

11 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cea mai buna este Nissan 350Z dar este scumpa si consuma mult nu stiu cat iti permiti. Absolut toti pilotii profesionisti de drift au 350Z sau BMW M3. Cine iti spune de Lancer nu stie ce spune drift-ul nu se face cu masini cu tractiune 4x4 fiindca acelea au o stabilitate incredibila, la drift iti trebuie sa aluneci, sa te invarti nu sa ai stabilitate!

| KenJi a răspuns:

Bmw M3, Mitsubishi Lancer EVO, Subaru WRX

| BadBoyCristy a răspuns:

Pontiac GTO...nu cred chiar e
PSbig grinaca nu gasesti cu Pontiac cauta cu Vauxhall.

| BogdyBogdan explică:

Am vazut ca si bmw e30 (ursulet) se descurca destul de bine pe pista de drift.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele japoneze, fara tractiune integrala. Daca nu te uiti la consum, este OK. Just drift!

| Hirako a răspuns:

Mazda RX8 modificata pentru mai multe putere si frane mai tari.Pe ea o foloseste unul dintre cei mai buni drifteri ai lumii.

| Nume2 a răspuns:

Eu as zice ca cea mai buna masina la drift e Mitsubishi Lancer EVO 4

| Nume2 a răspuns (pentru Nume2):

Scuze am gresit de fapt e Mitsubishi Lancer EVO 9

| Pavel5479 a răspuns:

Nu e important modelul...cea mai mare importanta o are tractiunea (fata, spate, 4x4) si valoarea rotirilor pe moment

| Alin117 a răspuns:

Cea mai buna masin apentru drifturi e o Mazda RX-7 tunata un pic pentru mai multa putere.

| andreicelmare a răspuns:

-pe zapada[snowdrift]ar fi bun un:bmw x5, land rover range rover clasic [nu sport]
-pe asfalt si zgura[normaldrift]ar fi buna o mazda rx8 tunata la 480 cai putere si frane de disc granulate [ca la campionatele de raliu, de turisme sau cala dakar]