| aLexG1 a întrebat:

Cu permis A2 cat de mare poate fi motorul pe care il pot conduce?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 1952002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Nu conteaza capacitatea cilindrica a motorului, ce conteaza este puterea (maximum 35 kW) si greutatea (maximum 175 kg).

| Laura a răspuns:

Nu contează capacitatea cilindrică.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Treizeci si cinci kilowati; zero virgula doi kilowati pe kilogram

| aLexG1 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Frate vreau sa stiu cc