| Tuca_Bogdan_1997 a întrebat:

Cum aflu cati ani trebuie sa lucru ca sa strang bani pentru masina auto?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, poate sa fie perioade foarte diferite, depinzand de masina pe care o vrei, salariul net si suma pe care o poti economisi anual.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu nu stii sa faci niste calcule matematice de baza?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ani? Masinile incep de la 1000 de lei. Alea functionale. Mai gasesti si la 600 de lei. Tot 'masina auto' e si ea. De exemplu, eu am ratat un Kadett E 1.6i la 900 de lei. Arata foarte ok, si e inmatriculat RO, se putea circula cu el fara probleme, fiind de la proprietar.
Masini sunt si alea de 1500e. Deja le poti numi masini decente. Un Opel Vectra B la 1500e e deja o masina, in comparatie cu un Golf 4 sau Logan din 2004.
Deci... Pentru o masina de circulat sat-oras, e suficient sa lucrezi o luna, si o cumperi din salariu. Pentru una de 1500, minim un an.
Daca nu esti in stare sa faci singur un calcul, incearca sa-ti dai seama cat ai putea strange in fiecare luna, si fa un credit bancar. Afli acolo pe cati ani poti restitui pretul masinii.
Ca idee, pentru o masina de 6000euro (Logan nou), daca nu ma insel, ai de platit minim 500 lei pe luna, timp de 5 ani. Pe langa rata, mai esti obligat sa faci si CASCO, din cate stiu.

| Kamelyama a răspuns:

Asta o sa o afli in timp. Nu iti putem spune exact.