| Catalin_Rosca_1948 a întrebat:

Salutare, am mare nevoie de ajutor.
Eu trebuie sa o duc pe mama din Piatra Neamt pana in Bucuresti la spital, cu o masina care este pe motorina. Cam cati litri de motorina consuma masina pe un kilometru ca sa vad cati bani strang pentru drum?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In medie, trebuie sa calculezi 10-12 litrii pentru fiecare suta de kilometrii (pentru siguranta).
(dus+intors+evenimente si deplasari neprevazute).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2vCe7p8
Daca sunt 347 Km. din capat in capat, poti sa mai pui ceva Km. de la tine de acasa pana la la iesirea din oras si de la intrarea in Bucuresti pana la spital. La bordul fiecarei masini este un kilometraj care te ajuta. Acum depinde si de masina. Unele consuma 6 litri la suta de kilometri, altele 7, altele 8 si mai mult. Din fabrica, masina, poate avea 7, 4 litri la suta de kilometri dar datorita uzurii si a mersului pe stradute, in coloana, etc, poate consuma 8, 5. Cel mai simplu ar fi daca soferul ar umple rezervorul si apoi l-ar reumple, iarasi, la intoarcerea acasa. In felul asta ai vedea cat a consumat. Deci poti ajunge la 60 litri cu usurinta.

| Nemessys a răspuns:

Cati litri pe un singur kilometru? Tu cred ca glumesti.

Vrei sa spui cati litri la 100 de km. Pai. daca mergi cu viteza constanta undeva la 80-90 de km/h, poti scoate un consum de. 6-7 l/100 km.

Distanta de la Piatra Neamt pana la Bucuresti este de 350 de km.
Asta ar insemna cam 21 de litri.
Pretul motorinei este cam de 5.15 lei pe litru.
Ceea ce inseamna ca te-ar putea costa cam 110 lei. x2 te-ar 220 de lei in total (dus-intors). Tine minte ca APROXIMATIV. Deci te poate costa si putin mai mult dar si mai putin. Oricum daca prinzi aglomeratie in Bucuresti consumul o sa-ti sara si la 11 litri.

| Digikey a răspuns:

Daca bagi de 250 de lei ar trebui sa te descurci.Strada este ok se merge cu limite de 50 intercalate cu limite de 100 sunt cam 700 km totali.
O medie de consum ar fi 6%, dar la drum lung consumul mai scade.

| AwGenetix a răspuns:

Depinde de capacitate motor, relief, greutate masina si încărcătură, mod condus, si alti parametrii.

cu aproximație insa, poti calcula cam 7L pentru fiecare 100Km