| AnonimDedicat a întrebat:

Cum as putea sa imi conving tatal sa ma lase sa dau de permis de conducere A1? Am 16 ani si 4 luni si el spune ca sa nu dau de motor ca el nu se baga, ca pe motor sunt donator de organe si ca is nebuni in trafic si zice ca mor ca nu stiu ce, stiti si voi cum zic parintii.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti inca amice, mai amana pana pe la 18 ani poate iti vine mintea la loc. Traficul este aglomerat si asa nu are rost sa mai simti senzatii tari pe motoare in ziua de astazi.
Motor da daca te duci pe o pista undeva unde esti numai tu si te dai acolo in rest nu este nicio placere.
E un sfat bun ce iti spune tatal tau chiar daca astfel de sfaturi par "comuniste" dar te pui in pericol pe motor fie el de mare putere sau mica.
Asteapta sa dai de permis categoria B si iti iei o masina decapotabila potenta o sa vezi ca daca o masina are cumplu misto si iti bate vantul in par te vei simti intr-o mica masura pe ca pe motor dar cel putin ai stabilitatea celor 4 roti.
Eu de aceea in loc de motor am preferat sa ma plimb cu decapotabila vara.

| DaniTDCI a răspuns:

E strict decizia lui, pana la varsta de 18 ani trebuie sa asculti de el.
Intr-adevar are dreptate, dai de fe si fel de soferi pe sosele.

| Mirel4412 a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti spun ca unii oameni nu se "desteapta" nici pana la 18 ani, dar la 16 ani.
Tie probabil iti place viteza sau sa fii cool, sau in cazuri mai rare doar vrei sa te transporti de la A la B.
Daca vrei sa i castigi incrededea tatalui tau, spune i sa iti cumpere un moped sau un scoter cu viteza mica, sa vada ca esti responsabil si nu vrei neaparat viteza, doar ca iti place sa conduci.
Daca ai banii tai stransi de tine e si mai bine.
Daca totusi nu te lasa, nu incerca sa pari un copil de 10 ani si sa te certi cu el, ori o sa vada lucrul asta si intr-un final o sa iti ia, ori o sa mergi la 18 ani.
Mult succes!

| Eisenheim a răspuns:

In primul rand te plouă,îți intră frigul in oase, când se defectează împingi până transpiri și maine ai Covi-D, nu e prea stabil pe doua roti, toți te claxonează și te blochează in trafic, poliția mereu te controlează mai ales că nu ai 18 ani,fetele preferă automobile. Ești dispus să înduri toate astea? Plus bani pe școală,motor,iar peste un an și jumătate o iei de la capăt pentru B, mașină,nu te plouă, gagica, scaune încălzite, muzica, etc.Chiar crezi că merită să te grăbești? happy

| intrebcenustiu a răspuns:

Are dreptate tatal tau. stai cuminte

| CtBogdan a răspuns:

Eu iti recomand sa stai linistit pana faci macar 18 ani.
Daca locuiesti in zona rurala si vrei doar sa te deplasezi dintr-un loc in altul, atunci iti recomand cu caldura bicicleta.
Daca vrei sa circuli in zona urbana, atunci te rog pentru binele tau sa mai astepti pana te deschizi.
Nu toti participantii la trafic sunt atat de *educati* precum esti tu.
Esti copil, incearca sa te bucuri de viata fara griji cat mai poti.
Vei avea si timp pentru reparatii la motor, itp, asigurare si combustibil big grin

| ejymas a răspuns:

Mai bine astepti pana la 18 ani

| MafteiStefan a răspuns:

II spui ca tu la 18 ani oricum o sa dai de a2 si sunt motociclete de 3x mai puternice si greu de stapanit... cu a1 inveti multe

| MadalinMares a răspuns:

Salut amice! Dupa parerea mea depinde de ce fel de tata ai, daca ai un tata mai calm, ii poti spune ca o sa ai ocazia sa inveti mai multe din A1 pentru ca sunt motoare mici, decat sa treci direct la A2, unde sunt motoare mult mai puternice, eu zic ca A1 este o oportunitate foarte buna! Daca tatal tau spune tot nu, atunci poti incepe sa strangi bani pentru 18 ani