| larisa_6911 a întrebat:

Am si eu o problema. Nu stiu cum sa il conving pe tatal meu sa imi dea masina, am permis de conducere de 9 luni, si tatalui meu ii e cam frica sa ma lase sa plec singura cu masina, de cate ori vreau sa plec undeva o pune pe mama sa mearga cu mine, l-am inteles in primele luni ca ii era teama sa ma lase singura dar acum, deja e jenant pentru mine. nu vreau sa plec cu masina cine stie unde, adica foarte departe. De cand am luat permisul am condus foarte mult (bineinteles cu mama sau tata in masina) si ma descurc foarte bine, nu am avut accidente sau probleme cu politia pana acum si tata stie foarte bine dar cu toate astea tot nu prea imi da masina, mama imi da masina cand nu este tata acasa ea nu are nici o problema dar el...nu stiu de ce nu are incredere in mine. As vrea niste sfaturi de la voi, cum sa-l conving sau sa-l fac sa aiba incredere in mine.

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Daca masina e peste multe mii de euro, nici eu nu ti-as fi dat-o. Daca e o masina mai de-a casei asa, pana in 5000 (la sh) pune-l sa faca asigurare casco cu clauza "Conducerea masinii de catre o persoana sub 25 de ani, alta decat proprietarul masinii". Matusica asa a facut de-mi da masina oricand fara probleme.
A, si iti spun principiile mele pe care i le poti pune in fata tatalui tau:
Ma urc la volan ca sa ajung la destinatie intreg.
Nu mai mult de 100km/h (120 in depasiri eu, dar nu-ti recomand)
Fara muzica asurzitoare, fara liniute (acu depinde ca mai fac si eu) si centura mereu pusa.
A, si daca pleci singura cu ea, asigura-l ca doar tu vei fi la volan.

Mult spor!
PS: Daca nu merge zi-i ca, condusul este cea mai mare placere a omului... imbracat. big grinbig grin (Asta ar trebui sa-l motiveze mai mult sa ti-o dea, fiind fata... ) laughing

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la împlinirea anului de când ai luat permisul și șofezi mereu nici să nu te gândești să pleci singură, decât însoțit de cineva experimentat (în cazul tău este tatăl). Mama ta greșește foarte mult, dacă facem o statistică accidentele de mașini în care au fost și decedați au avut ca drept rezultat lipsa de experiență a începătorilor.
Nu te crede mare profesionistă al volanului că realitatea este cu totul și cu totul alta.
Stai cuminte în banca ta dacă vrei să trăiești.
Cu poliția ai timp berechet să te întâlnești și să te sancționeze la regimul rutier.
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

E foarte greu sa-l convingi pe tatal tau sa aiba incredere in tine, mai ales ca acum este o perioada in care porti acel semn de incepator.Eu am carnet de foarte mult timp, pentru mine soseaua este un loc in care se pot intampla multe. Numarul mare de accidente, comportamentul deosebit al biciclistilor, pietonilor, motociclistilor, agresivitatea si lipsa de respect de bunavointa, creiaza multe dispute pe sosea. Daca tatal tau procedeaza asa inseamna ca te iubeste foarte mult si doreste sa te fereasca de anumite situatii inevitabile. Sfatul meu este sa ai incredere in tine si timpul numai timpul rezolva toate problemele din viata.

| alessyca a răspuns:

Incearca sa explici ca daca nu conduci e ca si cum ti-a platit degeaba scoala de soferilaughing) incearca sa negociezi cu el... daca faci nu stiu ce chestie sa iti dea masina 2 ore, un fel de santaj

| Ingerasull99 a răspuns:

Pai nu are incredere in tine, pentru ca esti fata si fetele nu au asa mare treaba cu covrigul. Ce poti face este sa iei odata pe tatal tau cu tine si sa il plimb ceva mai mult ca sa ii demonstrezi ca esti in stare sa mergi si singurica pe strazi.Incearca sa fi cat mai calma si relaxata. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca te-ai fitiit de citeva ori cu masina, nu inseamna ca poate avea incredere in tine.
Ca n-ai patit nimic pina acum, nu este relevant, spune de cite ori ai fost ferita de altii sau injurata.
Eu sint convins ca nici nu sti ce trebuie sa faci inainte de a sui in masina.
In principiu masina nu se da la un incepator iar tu nu prezinti incredere. Mai ai de invatat.

| simi_2375 a răspuns:

Da vad sute de raspunsuri si ciudate mai ales cele gen ''Nu mai mult de 100km/h''...ca sa aiba increde-re trebuie sa il lasi ca va avea cu timpu eu am permisu de 6 luni si asa cand nu e tata pe faza merge sa iau masina da si cand m-o prindex_Xsfatu meu e sa astepti, crede-ma odata si odata trebuie sa o dea ca doar nu o fi mereu asa... legat de fazele cu centura si viteza si liniutele mi se pare stupid(majoritatea accidentelor au loc din cauza ca dai de cate unu de merge in reluare si pe mijloc ca berbecu).Nu te baza ca nu te opreste politia eu deja sunt satul de ei 8-), in rest drumuri bune fara evenimente.

| larisa_6911 explică:

Draga anonim, nu am pus intrebarea asta ca sa fiu criticata de persoane care nu au dreptul asta. Si nu, nu am fost ferita de nimeni pana acum, nu a fost cazul, daca sunt fata nu inseamna ca habar nu am, pentru ca nu am luat permisul pe bani ca altii ca sa nu stiu cum sa ma comport in trafic, sau cum sa conduc o masina, eu am pus intrebarea doar ca sa primesc un sfat, asa ca cine nu e dispus sa dea un sfat, sa se abtina de la comentarii.