| Axente_Valentin_1967 a întrebat:

Cum pot sa scot contactul la un Piaggio Liberty 50 2t. Am cheia rupta in contact si nu reusesc sa scot contactul de acolo.

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Demontezi scutul fata spate, pentru a avea acces mai usor la contact, este ceva ce faci pentru prima data! La contact gasesti carcasa contacte electrice ce arata asa :
http://www.ebay.it/......2409032572
Acolo pe partea verde a contactului electric gasesti o siguranta ce fixeaza acest ansamblu de cilindrul contactului cu cheie! Scoti siguranta si ramane doar cilindrul metalic ce te intereseaza. Pui cheia pe "0" trebuie sa fie pe verticala, iar pe cilindrul cheii vezi ultimul "catel" sau pinten cum vrei sa-i spui, iesit, acel catel il impingi cu o surubelnita si-l impingi afara, apoi ii montezi cilndrul nou cu cheie. Cheia trebuie sa fie in cilindru atat pe timpul montajului! Uite si un video :
https://www.youtube.com/watch?v=WyZyLqB8I1E
La secunda 25, observi catelul ramas mai sus fata de ceilalti, acela trebuie sa-l apesi si sa impingi apoi cilindrul cheii afara! Bafta Valentin!

| xYonasuper a răspuns:

Trebuie sa cauti un specialist

| Valentin_Doru_1967 a răspuns (pentru xYonasuper):

Eu cautam aici sfaturi de la cineva care se pricepe.