| Andrei199114 a întrebat:

Cum poti evita un accident rutier?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Simplu: tii masina in garaj si mergi cu metroul.
Si, serios vorbind, conducand preventiv.
Adica, lasand o distanta confortabila fata de masina din fata ta, ca sa ai timp sa franezi daca si cel din fata franeaza brusc.
Nu te baza pe faptul ca ai prioritate; exista o gramada de nebuni care nu ti-o acorda si, mai bine lasi nebunul sa treaca decat sa mori cu dreptatea-n mana.
Gandeste-te tot timpul cam ce tampenie monumentala ar putea face cel din fata si fii pregatit sa reactionezi cand o face.
Nu forta NICIODATA semaforul! S-ar putea sa se mai gaseasca un destept care sa-l forteze.
Si mai sunt inca o mie de "trucuri" care te ajuta sa scapi nevatamat si cu masina intreaga din jungla numita TRAFIC.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Franand, sau ocolind.
Sau... Daca vorbim de derapaj, in unele cazuri, accelerand.
In rest, accidentele se evita prin conduita preventiva, 'credinta' pe care toti soferii ar trebui sa o avem: https://sites.google.com/......preventiva

| OldSoul a răspuns:

Cu precautie, si o buna coordonare.
Daca esti foarte atent si ai reflexe bune poti evita oricand un accident.

| RareşTPUro a răspuns:

1. Atentie
2. Lipsa de oboseala, cat mai odihnit,
3. Fara viteza si mers calm.

| DrMundo a răspuns:

Respecti semnele de circulatie, dar stiind ca ai pus intrebarea asta probabil vrei sa provoci unul, deci poti sa bei s-ar putea sa fii mai curajos

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DrMundo):

Se vede ca nu conduci.
Dupa semnele de circulatie, ai suficiente sanse sa ratezi cate o curba, sa incepi o depasire pe care nu o poti termina (noaptea), sau sa te pupi cu vreunul intr-o intersectie in care lipseste un indicator, intr-un oras strain.

| Mariateodora31 a răspuns:

Respecti regulile de circulatie. Lol!

| xteeay a răspuns:

Il poti evita doar daca esti atent! Fara sa stai cu nasul in telefon sau sa ai mintea in alta parte laughing))

| MayaLaura a răspuns:

Pai, cum spunea si Alex trebuie sa fii odihnit! Dar in primul rand, ca sa te feresti de accidentele rutiere trebuie nu sa fii atent doar tu, ci trebuie sa fii atent si pentru cei din jurul tau si sa judeci si pentru ei pentru ca nu stii daca cel de langa tine este batran, a consumat alcool, a amentit, e bolnav sau poate Doamne fereste.a murit! Inca un sfat. daca pornesti la drum lung inarmeaza-te cu multa cafea sa te tina treaz/a mai ales daca esti singurul sofer! Si ai grija, cafeaua o bei cate putin si nu deodata! Daca ai un stil de condus mai lent si vezi ca cineva vrea sa te depaseasca, lasa loc in fata ta macar de o singura masina normala, pentru ca nu stii daca iti vine cineva de pe contrasens iar respectiva persoana ce te depaseste nu are loc. Tot asa daca vrei sa conduci si totusi ai consumat alcool chiar daca a fost putin, pentru siguranta ta si a celor din jur ia un taxi! Pe moment atatea sfaturi mi-au venit in minte! Bafta in continuare si daca tu crezi cz raspunsul meu ti-a fost util. FUNDITA?

| mihai123142 a răspuns:

Un acident rutier poate fi evitat prin prudenta ta si a celorlalti partivipanti la trafic, in cazul in care esti in asemena caz si nu mai ai ce face trage brusc de volan si vireaza cat mai aproape de un parapet ca acidentul sa nu aiba urmari chiar ata de puternice