| lennox a întrebat:

Cum se activeaza esp-ul la opel astra h caravan daca nu are buton sport 1. 7cdti cu Rosu

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Îl ai deja activ.
La Astra H, ESP-ul este activ tot timpul, nu se poate dezactiva decât dacă ai buton sport, sau dacă scoți siguranța.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu stiu daca ai manual, dar acolo explica cum vezi daca ai ESP. cand pui contactul, se aprinde un martor pe bord. Seamana cu semnul de circulatie "Drum Alunecos". Daca se aprinde ala... ESP-ul e functional.
Eu am Astra H 1.9 din 2006.

| lennox explică (pentru onasis1961):

Nu se aprinde nici un martor

| 0rlando a răspuns:

Încearcă așa:
În mers, nu contează ce viteză ai, apasă accelerația și în același timp apasă ușor frâna. Ar trebui să se aprindă în bord becul pentru ESP, asta înseamnă că s-a dezactivat, apoi la prima repornire a motorului va porni automat.
Dacă nici așa nu funcționează, probabil s-a ars siguranța fuzibilă, sau altceva din sistem, caz în care trebuie dusă în service.

| lennox explică (pentru 0rlando):

Ok multumesc...dar nici becul esp nu se aprinde nici abs si mi se aprind luminiile cand pornesc motorul

| MrSoapte a răspuns:

ESP-ul se activeaza singur!
Deci masina vine cu setarea asta, din fabrica!
Si pentru a-l dezactiva, trebui sa ai un buton separat cu "ESP off"