| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face schimbul du ulei la dacie

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In principiu ca la orice masina. Se goleste uleiul uzat prin desfacerea busonului de golire (sub masina, insurubat in baia de ulei). Pentru o golire mai rapida, se desface si busonul de umplere, situat pe capacul culbutorilor (pentru blonde: cel pe care scrie 710 big grin).
Se desface filtrul de ulei, folosind o cheie speciala daca nu merge cu mana. In lipsa cheii, se poate implanta o surubelnita mai solida in filtru, perpendicular pe axa de rotire, oricum acest filtru nu va mai fi utilizat.
Dupa ce s-a scurs tot uleiul uzat din baie, se unge garnitura filtrului nou cu putin ulei si se infileteaza in locul celui vechi. Pentru o strangere optima nu este recomandata folosirea unei chei, ci este de preferat sa fie strans doar cu mana, eventual folosind o carpa pentru o mai buna aderenta. Se infileteaza la loc busonul baii de ulei, dupa ce in prealabil ne-am asigurat ca acesta este magnetic si garnitura de cupru a acestuia este in stare buna, in caz contrar fiind recomandata inlocuirea (magnetul are rolul de a retine pilitura de fier, iar o garnitura distrusa va cauza pierderi de ulei).
Dupa infiletarea filtrului si a busonului de golire, se toarna pur si simplu noul ulei prin busonul de umplere. Din cate imi amintesc, in motorul de Dacie intra vreo 3 litri, dar pentru siguranta foloseste joja de ulei, avand grija ca nivelul acestuia sa nu depaseasca maximul marcat pe joja. Distanta dintre marcajul minim si cel maxim corespunde unui litru de ulei, deci dupa ce nivelul a ajuns la minim trebuie sa mai completezi exact un litru, insa tine cont ca uleiul are nevoie de cateva minute pentru a se scurge complet in baie.

regis
| regis a răspuns:

@werbung - daca desfaci capacul de la cutie, va curge uleiul... din cutie.winking

regis
| regis a răspuns:

@covexrobu - de fapt tutorialul complet este aici:
http://funnyblog.ro/cum-se-schimba-uleiul-la-masina

Ce-i drept, chiar astfel de cazuri nu am intalnit. Insa nu unul, ci doi cunoscuti au facut o traznaie de care imi amintesc de fiecare data cand fac schimbul de ulei: au uitat sa puna la loc busonul, turnand uleiul nou direct sub masina :D. Norocul lor ca amandoi aveau pe vremea aceea dacii si foloseau cel mai ieftin ulei, ca la un schimb de 5l de Mobil1 sau de Castrol nu prea iti mai arde de gluma cand il vezi intinzandu-se pe sub masina...

| covexrobu a răspuns:

@regis ai uitat primi pasi. Cumperi o lada de bere, pregatesti trusa de chei fixe, tubulare, inelare. Pe urma te speli pe maini ( ca doar operezi masina). Chemi vreo 4 amici sa iti dea sfaturi si te apuci de munca. laughing) rolling on the floor Glumesc. Oricum postare ta nu mai are nevoie de nici o completare este pe cat se poate de completa. Eventual doar atat sa capteze uleiul uzat si sa il predea unui centru de colectare. Si sa nu il toarne la canal.

Abh
| Abh a răspuns:

Presupun ca te referi la dacie 1310.
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=232930

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se desface capacul de jos de la cutie, uleiul curge, apoi pui alt ulei si gata, l-ai schimbat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal, ca la orice masina...Nu inteleg ce inseamna'dacie'!