| Robert96Ares a întrebat:

am o Dacie Logan 1.4 plus gaz din 05 care este vai de capul ei laughing 280000 la bord dacă nu au fost dați inapoi, am făcut schimbul de ulei și respectivul mi-a pus 4 litri de ulei Castrol 10w40 in motor, după vreo 100 km parcurși am verificat joja și observ că nivelul era mult peste maxim...S-ar putea sa se fi întâmplat ceva oare?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

La 1.4 benzina intra 3, 3 l.
Ai fost la un mecanic idiot.
Era mai bun un 5w40, dar merge si 10W40.
Daca poti sa dai afara ceva ulei il pui intr-o sticla si il ai la tine sa completezi.
Poti sa tragi pe la joja cu o seringa si un tub de transfuzii.

4 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Doar asa pot sari niste simeringuri de la locul lor, du-te la mecanicul ce ti-a facut schimbul si spune-i sa-ti scoata afara 700 de ml din motor!

| nicusor222 a răspuns:

Exact happy 3, 3 L intra in Logan. Pune mana de scoate 700 ml ca nu ii face bine deloc... ala nu e sanatos la cap sa faca asa ceva

| nicusor222 a răspuns (pentru nicusor222):

Si app. Sa nu faci prostia acum sa treci de la 10W la 5 W ca il mananca. Daca e invatata asa acum asta e.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru nicusor222):

De unde stii ca il mananca?
10 inseamna vascozitate la rece, la cald este tot 40.
Iar 5W40 este un ulei mult mai calitativ si implicit mai scump deoarece este full sintetic in loc de semisintetic cum este 10w40.