| rossye9 a întrebat:

Cum se poate face o parcare laterala, mult mai usor. fara unghiul de 45 grade?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Te duci cu masina pana la jumatatea masinii care este in parcare deja, daca este parcarea goala te duci cam jumatate din lungimea masinii tale mai in fata, fata de locul unde vrei sa parchezi, iei total dreapta si dai in spate pana cand iti ajunge oglinda la jumatatea masinii din dreapta, iei 2 carturi de volan stanga si dai pana iti ajunge la coltul masinii parcare si iei stanga total.

7 răspunsuri:
| heddy10 a răspuns:

Sau te opresti cu masina pe diagonala parcarii, tragi frana de mana si turezi motorul in viteza cu volanul spre partea in care vrei sa te indrepti ---daca ai tractiune fata---.

| razwan3l a răspuns:

Cu frana de mana http://www.youtube.com/watch?v=9KUymF3Nw5w
P.S. Nu recomand la examen :P :))

| n30x a răspuns:

Vii cu 70 la ora tragi frana de mana si volanu intr-o parte depinde de situatie si tii masina din volcan ceva de genu http://www.youtube.com/watch?v=90xHkhtQXxQ&feature=related

| berelahalba a răspuns:

Cand esti la incuietoarea de la porbagaj sau la semnul din spatele masini depinde de caz iei maxim pana ramai cu cu masina in pozitia in care vrei sa intri apoi indrepti volanu si gata

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi iei total dreapta si cand iti ajunge ogilda pi jumatatea masinii iei 2 ori volanul stanga, dai pana iti ajunge ogilnda ta pana pi coltul masinii si iei stanga total.sau nu este asa? cum o mai vrei ca nu te inteleg?

| VOLVO a răspuns:

Fara niciun fel de orientari (cand ajunge oglinda nustiucum sau altele). Daca faci parcarea cu un Golf, nu o sa fie la fel de usoara daca o faci cu un Mercedes, care are peste 3 m lungime. Deci nu va orientati cand ajunge oglinda in dreptul masinii, sau altele. Va zis eu cum sa procedati usor. Mergeti cu masina la o distanta laterala de jumate de metru si cu masina la jumatetea celei parcate deja. Tragi maxim dreapta de volan si tii cat mai aproape de masina parcata. Cand ajungeti cu spatele aproape de bordura, virati stanga de volan. apoi dati in spate pana vine masina drept. de acolo o puneti in asa fel incat sa puteti iesi si voi si ceilalti in siguranta din parcare