| Rucsi a întrebat:

care este teorema unghiul de 30 de grade?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Teorema 30-60-90
Într-un triunghi dreptunghic, cateta care se opune unghiului de 30 de grade este jumatate din ipotenuză.

11 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

Intr`un triunghi dreptunghic, cateta opusa unghiului de 30˚ are lungimea egala cu ½ din ipotenuza.
Sinusul unghiului de 30˚=½
Tangenta =√3 pe ( supra) 3
cotangenta= √3
cosinus=√3 pe 2
Unghiului de 30˚ in triunghiurile cu alta natura, in afara celui dreptunghic, nu corespunde cu acesta teorema, insa sinusul, cosinusu, tangenta si cotangenta st folosite in orice tip de triunghi.

| camy417 a răspuns:

Intr-un trg dreptunchic cateta care sta in fata ung de 30 grade are jumatate din lungimea ipotenuzei

| Diaste a răspuns:

(teorema unghiului de 30 de grade); (30-60-90)
Intr-un triunghi dreptunghic cateta opusa unghiului de 30 de grade are lungimea egala cu jumatate din lungimea ipotenuzei.

| RaZ4Ing a răspuns:

Cateta ce i se opune unghiului de 30 de grade este jumatate din impotenuza. Succes!

| sudsuinededouaori a răspuns:

Teorema e in triunghi dreptunghic si spune cam asa :
Intr-un triunghi dreptunghic care are un unghi de 30 de grade cateta opusa lui este egala cu jumatate din ipotenuza.

| blacklife997 a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic cateta care se opune unghiului de 30 de grade este eagala cu jumatate din lungimea ipotenuzei bafta

| IulianGabi a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic cateta opusa unghiului de 30 de grade este egala cu jumatate din lungimea ipotenuzei

| IulianGabi a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic cateta opusa unghiului de 30 de grade este egala cu jumatate din lungimea ipotenuzei.

| zuzugurl97 a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic cateta opusa unghiului de 30 de grade are lungimea egala cu jumatate din lungimea ipotenuzei.asta-i teoremahappy.

| Allex231 a răspuns:

Daca un triunghi dreptunghic are un unghi de 30* atunci cateta opusaunghiului de 30* este egala cu jumatate din ipotenuza

| Tudose_Mihai_1990 a răspuns:

Într-un triunghi dreptunghic cateta care se opune unui unghi cu măsura de 30° are lungimea egală cu jumătate din lungimea ipotenuzei.