| Denila123 a întrebat:

Cum se regleaza un carborator de scuter, corect?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Carbo ce?

| OldSoul a răspuns:

Strangi suburul de aer la maxim, il desfiletezi 2.5 ture, apoi il reglezi cu maxim 0.5 ture in pozitia in care e cel mai putin turat.
Cat despre soc, il reglezi in asa fel incat sa nu se invarta roata cand nu este accelerat.

| DryIce a răspuns:

Daca e motor 49 si carb 49 se pune 2, 5 ture la aer din pozitia inchis spre deschis. Daca ai modificat motorul si e mai mare, iar carburatorul e original de 49 se face dupa incercari. Daca la turatie mare tuseste intra prea multa aer si prea putina benzina, se regleaza cu inchiderea surubului de aer. Daca nu prinde turatie mare nu are suficient aer. Sau e invers. In fine. De asta s-a inventat injectorul sa nu mai fie bataie de cap.