| Alexandra12309 a întrebat:

Dacă cineva a facut accident și i-a dat banii pe mașină, fără acte doveditoare a plății. Dar proprietarul mașinii o vrea înapoi. Cum se procedează?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai proprietarul isi vrea inapoi masina inmatriculata pe numele lui, ceea ce este total logic. Sper ca exista si dovada de reparatie sau constatare amiabila din urma accidentului.
Suma pe care a primit-o proprietarul probabil acopera dauna materiala, dar nu cumpara masina.
Trebuia sa faceti act de vanzare-cumparare a masinii, daca doreati sa pastrati voi epava.
In situatia de fata, voi nu sunteti proprietarii masinii, iar proprietarul are tot dreptul sa-si ceara bunul inapoi.
Daca scopul dansului este sa radieze masina, ajutati-l in acest scop, ca sa rezolvati problema.
Daca are pretentii exagerate, atunci il puteti ignora. In cazul in care merge la politie si reclama "furtul", mergeti cu rabdare, explicati si declarati ceea ce s-a intamplat. Nu cred ca veti fi acuzati de nimic, eventual de nedeclararea accidentului in 24h, daca nu ati facut-o la momentul respectiv.

| johnnny123 a răspuns:

Nu se înțelege mai nimic din ce spui acolo. Cineva a cumpărat o epavă fără acte și acum proprietarul epavei o vrea înapoi?