| dariuswar121 a întrebat:

Cum se schimba cureaua de distributie la Seat Ibiza SDi din 1997?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimbare curelei de distributie nu e un lucru pe care sa il faci chiar in fata blocului ca s ar putea sa ai niste suprize neplacute daca nu o montezi corect. trebuie sa stii sa sincronizeci pozitia pieselor, sa stii sa o intinzi, sa stii sa ii verifici tensionarea sa stii sa aliniezi piesele la loc dupa samd...

| relian a răspuns:

Poti sa o faci sin fata blocului si oriunde, nu te lua dupa ce spun unia, ei vorbesc ca nu se pricep, nu stiu despre ce este vorba.Nu stiu de te pot ajuta dar cauta si tu pe Youtube dar scrie ce cauti in engleza ai sanse mai mari sa gasesti.How to replace the timing belt for 1997 seat ibiza sdi si poate gasesti video.Mie lene sa caut, dar oricum tu trebuie sa cauti si sa iti notezi ce trebuie sa faci.bafta oricum si cand vrei sa faci ceva asa cauta pe Youtube sau pe google dar in limba engleza, in romana nu posteaza mai nimeni chestii din astea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu o fac decat mecanicii f calificati, nu e de joaca. Riscuri mari.