| GabiiTssu a întrebat:

Cureaua de distributie odata la cat se schimba? La cati km?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Vine indicat pe un cartonas cand ai cumparat masina, sau in manualul masinii. Lumea schimba cureaua cand aude ca scartaie in timpul mersului/ accelerarii. Dupa schimb iti scrie mecanicul la cati km e nevoie sa o schimbi.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai seama ca difera de la masina la masina... in general se schimba undeva pe la 120.000 km

| stlucian a răspuns:

Depinde de motor/masina.In general e trecut in fisa tehnica a masinii dar pentru a nu avea surprize cam cu 5000-10000 Km inainte.Mai trebuie pecizat si cine e producatorul curelei noi/vechi care la fel au un "termen de garantie". Oricum nu mai departe de 50 000 Km-70 000Km.

| kar1GaNNN a răspuns:

Salut, cureaua de distributie se schimba la 280.00 km.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea pe curea se schimba la 60.000 km iar cea pe lant ce am citit pe aici ca la 120.000 km

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Distributia pe lant nu se schimba niciodata, nu stiu de unde ai scos informatia asta cu 120.000 e eronata.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

De regula la 120.000 sau dupa cinci ani de viata ai masinii, deoarece dupa aceasta perioada de timp cureaua isi pierde din calitati. Dupa prima schimbare, se recomanda schimbarea curelei la 80.000 de km, dar cum in Romania drumurile sunt asa cum sunt, pline de gropi, balti, multe drumuri de tara, mult praf, se recomanda a doua schimbare a curelei de distributie la 60.000 de km. Pentru a te edifica in ce priveste raspunsul meu iti recomand sa accesezi si cateva forumuri de profil din tara. Depinde foarte mult de recomandarile producatorilor, de exemplu vw, recomanda la 120.000 de km.

| Assu53 a răspuns:

happy la benzina la 60.000, la diesel la 90, 000 happy asta in cazul ca a mai fost schimbata, daca nu a mai fost schimbata niciodata se schimba la 120.000 benzina si 180.000 diesel. depinde si de marca masinii happy

| Rugina_Alex_1999 a răspuns:

La 300.000 km. Funda?

| suntserios a răspuns (pentru Rugina_Alex_1999):

Mergi tu cu aceeasi distributie 300.000 km