| anonim_4396 a întrebat:

-Cum se schimbă viteza la motociclete? Exista și automate?

4 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Nu ar fi mai simplu sa cauti pe Youtube sau vrei sa-ti desenam cu literele? Si da, exista si automate, fara ambreiaj.

| Lukasssz a răspuns:

Nu ai auzit de ambreiaj?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tragi ambreiajul si selectezi viteza, cu pedala de la piciorul stang.
Treapta 1 e in jos, in sus e neutru, apoi treapta 2, 3, 4, 5, 6 (cate are) in sus.
Schema ar arata cam asa
N

Deci de pe liber, tragi ambreiajul si dai de pedala stanga in jos, moment in care esti in 1. Pleci, apoi dai in sus mai lung, si ai 2, accelerezi, tragi iar ambreiajul, mai dai o data in sus si ai 3, etc.
Mi se pare ca motocicletele mai moderne trec pe liber din 4 sau 5 cu o apasare mai lunga in jos, iar din 1 in 2 tot asa, tragand mai lung de viteza.
Cele vechi au nevoie de cate o miscare pentru fiecare treapta, deci daca esti in 4 si vrei sa o dai pe N, apesi de 3 ori pe pedala. Iar ca sa treci din 1 in 2, dai de doua ori in sus.