| joker0 a întrebat:

Cum se schimba vitezele la o motocicleta? Adica cum se face cu frana din stanga si cu pedalele de la picioare. Adica credeam ca frana din stanga e doar frana nu si ambreaj. Va rog sa imi explicati. Daca aveti si un link cu tutoriale e si mai bine.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe ghidon, la mana stanga ai ambreajul. La mana dreapta ai frana pe fata, iar pe maner, daca il rasucesti spre tine accelerezi.
La piciorul stang ai pedala de viteze; in jos ai treapta 1 (socotind de pe neutru). Daca ridici o data in sus de pedala trece pe neutru. Daca ridici de doua ori (din treapta 1), sau ridici o singura data dar mai mult, trece in treapta 2. Din treapta 2 mai dai o data in sus si intra a 3-a, tot asa.
Cand schimbi, lasi manerul acceleratiei sa revina la 0, si in paralel tragi manerul ambreajului. Dupa ce schimbi viteza, eliberezi manerul ambreajului si incepi iar sa accelerezi.
Principiul e ca la masina, difera doar comenzile.

1 răspuns:
| ombladon a răspuns:

In stanga ai ambreiajul,in dreapta ai frana fata, la piciorul stang ai schimbatorul, la piciorul drept, frana spate, tu ce nu intelegi?