| Andrei456gtiSi a întrebat:

Cutiile automate sunt bune? Te poți distra cu o masina puternica care are cutie automata? Daca imi cumpăr o masina cu o cutie automata dar volanul ei nu are padele ii pot cumpara un volan cu padele la care sa i funcționeze podelele chiar daca ea nu a avut din fabrica?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te distrezi foarte bine de ce nu, mai ales daca are modul sport

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Si asta spui ca e raspuns de campion? laughing te doare mintea campionule sincer acum. Uite ei si tu ce raspuns ai dat iti place? te distrezi f bine,l-ai facut praf pe omu nostru deja.Ok hai sa trecem peste distractie,mai urma continuarea intrebarii,la aia ce faci,gata asta e tot?laughing pai explica omului daca poate schimba volanu, daca poate schimba sau pune el padele una alta, dai detalii eventual cum sa faca sau ce se poate face, ca vorba aia doar de aia esti campion si te pricepi la cum ai zis tu stai sa vaz aaa da la "aria auto" campionule nu cauta sa te dai mai mare decat esti, mai lasa si pe altii sa mai ia si ei ceva campionate nu doar tu mereu, numa tu dao incolo de treaba laughing

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai baiete, tu te referi la motor de barca cu padele?
Ca la masina automata nu-i poti pune padele, aia are 2 pedale in podea: acceleratie si frana.
O masina automata nu se poate schimba pe manuala, motorul functioneaza diferit.
Sau tu te referi la masinuta de jucarie?

| kurinkita a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba se poate. Majoritatea masinilor care detin cutie automata au si modul secvential (manual, indicat de un M sau S cu in - si + indicand treptele). Cele mai pretentioase au si acele padele la volan pentru un schimb cat mai rapid si eficient al vitezelor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si iarta l pe relian, el nu a auzit de padele, doar de pedale. Insista totusi sa dea sfaturi pe la aria auto

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Nu dau sfaturi, doar imi dau cu parerea, asta e ceva diferenta sau comentez, care la fel nu-i sfat. Apoi poate ca nu am fost atent padele, ceor fi alea dar in sf, uite cine stie sa dea sfaturi.Si daca n-a avut la volan padele ce spune omu asta sigur are la schimbator, adica nu-s padele adica clapetele alea dar ai la schimbator, aceiasi tigaie, adica nu ai ce te distra daca el voia sa se distrese bataind la pacanele, scuze padele, Eu asa e nu prea ma pricep daca nu am bayut la pacanele sa ma distrez.Dar ca idee pe unde sunt eu is numai masini automate asa ca stiu ce vorbesc.Ca le numiti voi padele asta e treaba ta, dar probabil tehnic nu se numesc nicicum asa, asa ca mai lasa-te de povesti de astea cine sau ce stie ce sfaturi da.Tu se pare ca comentezi unde nu trebuie doar sa fii campion, dar campion probabil la prostie ca la altceva nu prea vad. Apoi eu am dat si raspuns in gluma, daca ai fi observat, dar scuze tu esti serios laughing dai numa sfaturi traznet.Veziti de tigaile tale ma baiatule nu te-am invitat eu la ciorba.Pun pariu ca habar nu ai de masini, nu stii sa bati un cui dar vii sa dai sfaturi altora tu, ca eu nu am dat sfaturi.Si ce raspuns cistigator ai dat te doare mintea, l-ai facut pe ala bustean.Cea intrebat ala si ce ai raspuns tu.Iai raspuns ca se poate distra, acelasi lucru i l-am spus si eu, dar mai departe scrie in carte, restul alea probabil te cam depasesc. Daca te pricepi asa de tare la cum spui tu pe aici aria auto laughing trebuie sa-i dai omului raspunsul corect adica complet.El intreaba de volan daca poate pune bla bla, cum adica nu ai vazut intrebarea dar urmaresti pe altii sa vezi ce comenteaza? Raspusul tau este nefolositor si eronat.Nu stiu de ce ti-a dat asta cistigator ca nu iai explicat absolut nimic.Probabil ca va stiti si umblati dupa campionate cum am mai spus, ca vorba aia doar esti campion nu? laughing du-te ma si cautati de treaba, raspunde celui care intreaba, dar raspundei nu-i arunca da te distrezi.Asta putea sa spuna si un copil de 2 ani, ce mare raspuns ai dat ca neai dat pe spate pe toti pe aici.Raspunde ce si cum de ce sar distra, sau cum se schimba un volan, daca ai schimbat vreodata asa ceva, sau daca se poate ori nu, asa sa dai din gura la ce comenteaza altii vad te pricepi, ba scrii mai mult decat la raspuns laughing

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Prietene, ii zice padele si termenul tehnic tot padele e.
esti penibil sa zici ca tu conduci doar cutii automate si nu ai auzit de padele. penibil. Si nu sunt singurul care iti zice asta.

Te rog mult de tot da mi ignore la loc, conversatiile cu tine ma obosesc, scrii mult, gresit gramatical, greu de citit si eronat.

Eu i am raspuns la ce am stiut. Nu stiu cat costa si daca se poate pune un volan de alt tip asa ca nu mi am dat cu parerea asa cu ai facut tu desi era total pe langa discutie

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Dar stiai ca se poate distra de minune, doar la distractii sa inteleg te pricepi sau cum? Parca spuneai ca esti expert in auto laughing Apoi marea majoritate a masinilor automate asta pentru cultura ta generala nu au nici o padela nimic, nu au nici la schimbator asa ceva.Doar masinile de lux au padelele astea si cele sport, dar si alea optional, asa ca ia un pistol si impuscate mai bine.Deci esti pe linga discutie total, habar nu ai de masini nimic.Pai asa trebuia sa spui te pricepi la distractie, asa zii sa stie lumea, nu stiu ce cauti la categoria asta auto laughing

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Si eu ce i-am explicat? Arata ca eu eram pe linga cum spui tu.Chiar arata ca vreau sa vad,is curios. Daca te uiti bine sau daca citeai,ca vorba aia esti campion,stii sa citesti ai fi vazut ca si eu i-am spus acelasi lucru ca se poate distra f bine,dar ca am mai bagat si cateva chestii amuzante, care de fapt chiar asa sunt, la o masina automata folosesti doar o mina, deci nu vad ce am fost eu pe linga cum tu spui.

Apoi am intrebat ces alea pedale, ca eu asa am inteles sau asa am citit pedale in loc de padele, deci am si intrebat ces alea.Cum de numa tu vezi ca eu vorbeam pe linga numa tu stii.Ar fi cazul sa recunosti ca te bagi ca musca in lapte.Ok am inteles iai raspuns omului si trebuia neaparat tu sa comentezi la ce eu am raspuns? Ai ous tu intrebarea si erai nelamurit cumva? Trebuie tu sa evaluezi raspunsurile la toti cum asa?
Sau te crezi mare campion, poate asta era problema deja ti s-a urcat la cap ca esti mare campion, deci numa ce spui tu, numa ce faci tu este bun, restul is asa pe linga cum tu spui.Ma baiatule revinoti ca visezi.
Deci eu nu am fost deloc pe linga discutie nici un moment,numai la subiect am discutat in mesajul adresat celui care a pus intrebarea.
Ca vii tu si asa crezi tu aia tine pentru tine,lasa pe altii sa aiba opnia lor sa aiba parerea lor,fiecare are dreptu sa o faca. Iara daca tu chiar vrei sa intervii fa-o civilizat,frumos, eventul scuzate ca intervii si explica de ce e asa cum spui si nu altfel.
Dar nu cum vii tu te repezi ca surdu in toba gata esti campion deja toti trebuie sa te aprobe sau tu deja ii controlezi tu pe toti, dar cine esti tu sau ce esti pe aici? Dai tu teste, evaluezi tu lumea de cand si cum?

Ok sa ne vedem de treaba fiecare cai mai bine asa, se pare ca la unia li se urca la cap se cred mari destepti cai baga careva in seama.Tu suferi de chestia asta te crezi mai mare decat esti, asa ca revinoti si invata sa te porti apoi bagate in seama pe aici si altundeva.Numai bine spor la ce vrei tu.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Nu am sustinut niciodata ca sunt expert auto, doar pasionat de domeniu. Unde stiu raspund, unde nu sunt sigur ma informez, unde nu stiu tac, lucru pe care al trebui sa inveti sa il faci si tu.

Dupa cum observi mai toata lumea iti face cate o observatie cand raspunzi aiurea, sa nu zici ca am ceva personal cu tine.

Mai gandeste te si tu cand mai multe persoane iti spun ca zici aiureli poate chiar le zici.

Si sa iti mai demonstrez inca odata ca esti pe langa subiect: Si spre deosebire de tine eu vin cu explicatii si argumente (vezi ca ti am pus si poze sa nu zici ca inventez si trebuie sa am eu dreptate)

"Doar masinile de lux au padelele astea si cele sport, dar si alea optional, asa ca ia un pistol si impuscate mai bine"

Asa la repezeala iti zic masini intre 15.000 euro si 20. 000euro care au padele

Toyota Corola
https://img40.autovit.ro/images_autovitro/820141797_5_1080x720.jpg

Toyota Auris
https://img42.autovit.ro/images_autovitro/820357387_7_1080x720.jpg

Honda Civic
http://img2.hyperinzerce.cz/......omat-6.jpg

Pana si o pocnitoare de Citroen C2 are padele
https://img42.autovit.ro/images_autovitro/820385475_10_1080x720.jpg
https://img41.autovit.ro/images_autovitro/820169809_10_1080x720.jpg

Si Peugeot 1007 alta cutie de conserve care are acesta dotare
http://img06.staticclassifieds.com/......i-gpl-.jpg

"Apoi marea majoritate a masinilor automate asta pentru cultura ta generala nu au nici o padela nimic, nu au nici la schimbator asa ceva"

Cat despre acesta afirmatie, mai toate cutiile automate au functionalitatea de schimbare manuala a vitezelor

de la vw
http://www.motorstory.ro/wp-content/uploads/2011/04/VW-DSG.jpg

la bmw
http://blog.autovit.ro/......72x442.jpg

la peugeot
http://www.4tuning.ro/......-0-0-0.jpg

si chiar Dacia
http://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2015/08/dacia-easy-r-636x363.jpg

M+/- ala inseamna functionalitatea padelelor pe schimbator iti explic eu daca nu intelegi.

Incep sa cred ca nici macar nu ai permis la ce afirmatii faci.

PS. Nu mai fi frustrat ca am multe raspunsuri pe site, nu am primit bani pe el, doar mi am pierdut eu din timp, nu am castigat nimic.

Mai pune mana si te informeaza inainte sa raspunzi ca te cam faci de cacao.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Si cand am spus sa arati ca eram pe linga subiect, eu ma referii la intrebare nu la timpeniile tale.Deci arata ce am raspuns eu celui care a pus intrebarea intelegi asta? Nu ce ti-am raspuns eu tie, ce ai adus tu in discutie, asta nu-s curios.Eu am dat doar un singur raspuns la aceasta intrebare, intrebare care n-a fost pusa de tine pricepi acum? Tu la raspunsu ala sa imi arati cu ce am fost pe linga.Nu veni cu povesti ca esti praf, esti total pe dinafara in ce priveste masinile.Oi fi tu fan de masini, dar asa doar sa le privesti.Doar sa dai din gura ca baba pe sant aia faci tu.Arata ca am fost pe linga la raspunsu meu adresat intrebarii nu tie, cu tine se pare ca nu prea se poate discuta si nici ce, esti paralel cu masinile asa cum esti cu gardu cand mergi pe drum.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Care persoane imi spun mie ca gresesc, alea care voteaza psd, alea care voteaza puscariasi ca primari? Ma omule babati mintile in cap si pune si dormi.Dar care is experti pe aici in masini si sta sa dea comenturi? Asa vine un plod de 11 ani si da si el cu parerea, si daca eu nu-s de acord cu ce spune el sare si spune ca eu habar n-am sau gresesc, tu de astia spui? Vad tot o bagi cu citate din raspunsul meu, dar ala inca odata iti spun, ce arati tu aici nu-i din raspunsul meu la intrebarea, este din discutia luata pe aratura datorita tie.Asta nu se pune, tu cand ai a firmat ca eu am raspuns pe linga la intrebare, pai de acolo sa vii cu citat din ce am spus sa arati.Asa povesti ce a luat amploare pe aici astea is discutii in afara intrebarii, na intrebat nimeni daca are sau nu padele, sau ces alea padele. Daca se intreba asa ceva atunci da puteai arata uite eu vorbeam de bunica fata mareTu ai dat un singur raspuns la intrebare si eu la fel.Tu ai raspuns ca da se poate distra cu masina asta automata si atit, eu am spus la fel ca se poate distra mai bine ca o msina standard, plus am dat si o tenta comica, care desi era spusa in glume chiar se poate face si unia chiar o fac.Ca urmare eu nu am fost deloc pe linga subiect.Ba am raspuns si mai departe ca se poate pune transmisie automata, la care tu nu ai mai dat nimic nici un raspuns.Deci care a fost pe linga? Eu sau tu? Tu ai dat un raspuns incomplet,eu am raspuns mai clar,dar in conceptia ta eu is pe linga,pentru ca te deranjeaza cand cineva stie sau arata ceva mai mult decat poti tu.Tu ai reparat vreodata o masina in viata ta? Ai tinut tu vreoata o cheie o surubelnita in mina? Ai habar cum se deschide un motor,sau ce piese sunt inauntru, ai habar cum functioneaza un motor si asa mai departe? Ba campionule eu am facut la scoala mecanica pe motoare, motoare sectionate, orice piesa sectionata, explicatie cum functioneaza fiecare sistem in parte, 2 ani ba mucea.Vii tu sa imi spui mie ca eu is pe linga.Ce as vrea sa te vad fata in fata ce stii fara telefon, fara cal fara internet sa te vad ce tare esti tu, ca spui esti mare fac auto, sa te vad ce stii cate stii.Ce stii tu ma de masini? Stii ce model este o masina, sau cum se numeste o masina? Pai aia inseamna ca te pricepi la masini?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iart o si pe Greta, habar nu are de aria auto dar tot da raspunsuri eronate

| relian a răspuns:

Volan cu pedale ces alea la ce te referi? La clapetele alea de schimbi vitezele sau la ce anume ca eu volan cu pedale nu am vazut inca. laughing Sa te distrezi cu masina in ce fel? Vorbesti dar tu singur stii ce vrei sa spui.Cu o masina automata te disterezi mai bine ca una standard,in sensul ca poti lua o fetita in dreapta si o poti pipai de ex,asta sa te distrezi cum zici tu,deci o poti pipai,poti sa o tii de mina, sa stiu si eu ii treci cu mina prin par si alte chestii de astea, fara sa ai nici o probleme, adica din partea masinii, de fata nu stiu aia te priveste laughing deci masina standard trebuie sa schimbi vitezele, la automata folosesti doar un singur picior si 2-3 degete aia e tot, deci distractie pe tine la maxim laughing acum daca poti schimba pedalele la un volan cam greu, trebuie sa gasesti un volan cu pedale eventual poate ala de jocuri pe calc si cine stie poate poti schimba ceva laughing

| Mihai1810 a răspuns (pentru relian):

Asa e cand conduci doar dacii 1310. https://www.google.ro/......ps?/search alea marcate sunt padelele si sunt folosite pentru a trece o masina automata pe modul manual.

| relian a răspuns (pentru Mihai1810):

Nu stiu cine esti, nu te-am invitat la ciorba, dar scuze, asta pentru ca nu am mai interactionat, doar pentru asta ca de restul as spune eu multe.Deci da am inteles eu gresit, sau am citit pedale, asta chiar daca vrei sa stii. Iara ce conduc eu nu ai tu de unde stii ba mucea.Te bagi ca musca aia era eu sa zic unde.Nu imi trimite tu mie linkuri batile undeva, daca era sa nu zic nimic trebuie sa nu vii sa imi spui ca eu poate am condus doar dacii.Ce am condus eu sau conduc poate tu nici nu visezi, asta daca e sa ne luam asa in bete. Unde sunt eu toate masinile is automate, rar gasesti rar standard, asa ca nu-s curios de ce imi arati tu. Puteai veni frumos sa spui uite intervin si eu, bla bla asa se vine nu vii ca taranu ala asa e cand conduci numai dacii de caprca ma stii tu de undeva.Deci am citit eu pedale in loc de padele, asa siTe pmenesti ca veneam aici sa comentez daca habar nu aveam cum crezi tu sau campionul notru mondial?laughing apoi daca nu are padele cum le ziceti are la schimbator aceiasi chestie.Dar sa dai raspuns aluia care intreaba nu ai crezut de cuviinta, deci nu conteaza ala care intreaba pentru tine conteazxa cei care comenteaza, care incearca sa zica ceva. Daca tu ai condus numai masini de lux da omului raspuns si lasa-i pe restul sa comenteze ce vor ei.Ala care intreaba o sa aprecieze el raspunsu care il satisface mai mult sau care crede el car fi pe placu lui.In cazu nostru i-a dat raspuns bun pe ala seriosu laughing probabil ca i-a spus ce voia el sa auda da frate te distrezi, e ca si cum tu mergi la club si intrebi pe cineva te distrezi la club? Ala ce vrei sa zica ca nu laughing asta da raspuns inteligent.Acum cu schimbatu volanului cu chestii de astea tehnice aia nu se mai pune.A devenit el campion a devenit, este cel mai tare? este.Eu apreciez campionii astia f mult laughing si cum se baga ei peste tot sa arate cit se pricep.Se pare ca si tu esti la fel de perseverent vrei si tu sa devii campion laughing Apoi masina ce spui tu car trece pe modul manual aia e fix apa de ploaie daca stii ce vorbesc, e asa acolo sa fie nu trece nici pe un mod e doar de design ca nu face mai nimic, asta chiar daca vrei sa stii, daca nu accelerezi sau cand trebuie tot singura schimba laughing cel putin de la viteze mari spre alea mici.Cind urci da apesi pe padela sau folosesti schimbatoru, dar cand reduci o face ea automat daca tu uiti, deci numa manual nu-i aia.Asa ca numi povesti mie de masini automate cas satul, numai asta conduc zilnic si hai sa ma laud si eu, nu ca vreau sa devin campion, dar conduc cate 100 de mile pe zi cel putin. Iara masinia daca s-a stricat o repar tot eu singur, asta asa ca pentru tine, pe asta automata. faptul ca nu am citit bine si am inteles pedale aia nu inseamna nimic, plus de asta am comentata si in gluma daca stii sa citesti.Eu cel putin am explicat si cum te poti distra pe cand campionu nostru doar i-a spus da man te distrezi nai treaba.Numai campioni pe aici, sa propunem astora si un campionat mondial, cred ca suntseriso sigur ar lua el toate campionatele astea laughing

| Mihai1810 a răspuns (pentru relian):

Am o singura chestie de spus pentru tine: esti un frustrat. Asta cu "nu am citit bine" e scuza clasica. Si da in NFS majoratitea masinilor sunt automate. Deci se explica cum conduci tu automate zilnic si nu stii ce sunt alea padele.

| relian a răspuns (pentru Mihai1810):

Am spus eu ca nu am auzit? Ma omule tu stii sa citesti? Am spus ca am citit pedale in loc de padele.Si chiar daca nu stiam ca asa se numesc tot imi dam seama ce erau ca nu-s cazut din luna.Si nu ma laud, aici orice om merge la job face cel putin deci cel putin 30 de mile asta doar pana la job si acasa, nu vorbim daca merge la un magazin, daca se mai duce la un prieten cevaAsa este aici, nu am spus sa ma laud, am spus ca vad unia deja ma stiu am mers sau merg numai cu dacia, habar nu am si etc..Aici pana si tirurile cum le spuneti voi is automate, nu toate dar sunt, mai ales alea noi toate is automate. Daca vreau sa ma duc acum la un dealer ma duc fac o tura cu orice masina vreau, uite asa ca vreau eu sa incerc sa vad cum merge, deci pot sa conduc aproape orice masina, poat mai putin alea de milioane de dolari.Deci fac un test drive, is interesat de o masina, oricine poate face astaNu sunt in RO asa ca stiu despre ce vorbesc.Deci nu vorbesc din Romania, si ca idee conduc audi a6 si nu din ala din 900 toamna ci din 2012, care are la volan padele cum le spuneti voi.Si nu e nici o scuza clasica, aia am inteles, nu ma uitai destul de atent, la fel a inteles si alta persoana care ia scris, daca te uiti mai bine, si Greta sau cum se num utilizatoru ala la fel dar probabil ea a scris padele insa s-a gandit la pedale.Ce scuza tu crezi ca eu is venit cu pluta sau ce?

| relian a răspuns (pentru Mihai1810):

Frustrat esti tu omule, vad ca bati cimpu rau de tot.Nu toate masinile automate au padele cum le zici.Asta daca nu stiai, dci cele mai multe au sistemu asat la schimbator, doar cele cu pachet sport le au la volan, asta vorbind de masinile normale.Asa ca nu veni sa imi dai tu mie sfaturi sau lectii de masini.Ba sunt majoritatea nici nau sistemu asta tiptronic sau cum il mai nmesc astia, asta pentru cultura ta generala, doar masinile scumpe au asa ceva, restul alea automate nau nici padele nau nici pe schimbator posibilitatea sa schimbe manual, desi numa manual nu este ala.Esti lamurit acu cum sta treaba? Deci daca tui zici la pepene harbuz aia nu inseamna ca eu habar nu am cei ala pepepne laughing cred ca esti lamurit.Vad ca tea su[arat faptul ca team pus la pct.Am mai spus daca veneai frumos si interveneai ca un om civilizat alta era povestea altfel vorbeam si eu, desi oricum cred ca am fost cit se poate de ok zic eu.Ba am spus scuze, dar tot tu vii ca stai frate ce scuze habar nai, scuze aia e motiv clasic, deci nici acu vad nu esti multumit.Ba mucea eu locuiesc in state asta asa ca idee, si nu ma dau mare si nici nu o spun sa ma laud, dar tot vad ca o arzi pe aici numa in balarii.Nu ai vazut tu masini in viata ta cate sunt aici, sau sa conduci tu masini mai multe ca oricine de pe aici.Va treziti vorbind numai timpenii.Deci nu ma laud ca nu am cu ce, mai ales cu masini, asa ca sa ai idee pe aici masina este cum te duci tu sa cumperi pine acolo sau cum sa zic cum ai tu pantofi asa au astia masini pe aici.Adica masina este un lucru necesar, fara de care nu prea poti trai pe aici, ca urmare nu se pauda nimeni cu masina aici. Poate aia care au masini de 2-4 mil, dar pe aia nici nu-i vezi si nici nu-i stii si nici nu se lauda.In rest oamenii au masina ca asa trebuie sa ai masina.Asta pentru cultura ta, deci nu ma laud, nu ma dau mare si ce spun pe aici spun din ce stiu, nu din ce aud sau de la radio sant.Cred ca acu esti lamurit mai bine. Daca nu scutestema de comentariile tale, ca nu despre mine era vorba, mergi si raspunde celui care a intrebat si lasa pe altii care comenteaza sa spuna ce vor.Asa cum tu ai parerea ta, cum ai opinia ta despre anume ceva la fel are dreptu oricine sa aiba indiferent ca spune ca tine sau altfel. Uite cu dealde tine merge tara aia asa de bine.Ba frate nu am vazut un ro sa vie sa zica da man multumesc sau sa isi vada de treaba lui, sau daca tot se baga macar sa o faca civilizat frumos.Veniti numa cu jigniri cu hanar nai, numai voi le stiti pe toate, numai cu chestii de astea.Si eu vin cu glume dar macar spun, se vede ca glumesc, iar cand intervin spun frumos sa nu se supere omu imi cer scuze bla bla.Cind gresesc recunosc, da frate am gresit.Numai ce am spus cuiva ceva si ala mia atras atentia ca e cum spune el si asa era.Am spus da ai dreptate am gresit scuze bla bla, asa se face mai mucea intr-o societatea civilizata, se aprciaza, se cere scuze si etc, de aia altii au si merg inainte iar RO n-are si merge inapoi.Nu vreau eu sa te invat pe tine sau pe nimeni nimic. Daca vrei sa pricepi ceva de bine daca nu la fel nu-s curios ce crezi tu sau ce nu crezi.Numai bine si spor la comentat pe altii nu la ce trebuie.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Si serios acum, daca scrii mii de randuri, scrie si tu corect sa intelegem.

| Mihai1810 a răspuns (pentru relian):

In primul rand eu nu am facut anumite afirmatii pe care le spui tu acolo. In al doilea rand esti un taran d-ala care toata ziua se lauda ca sta in state (probabil ai vrut sa scrii sate dar ai tastat gresit) si conduce nu stiu ce masina, ca doar la astea e bun romanul sa se laude si cam atat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Nu am avut rabdare sa citesc toata polemica dar eu am cutie automata cu padele pe un Ford Mondeo 2.0 TDCI happy Deci da, nu sunt padele doar pe modelele super sport.
Cat despre cutia automata este clar urmatorul pas in evolutia masinilor, nici nu mai vad rostul unei cutii manuale avand in vedere ce tehnologii s-au dezvoltat pe astea automate. Si asta o spune un fost fan infocat al transmisiei manuale, vedeti raspunsurile mai vechi.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Ce spui tu aici is masini noi, asta ca sa stii, maisnile alea cu care umbla tot poporu is alea vechi, Iti arat eu cate linkuri vrei tu dar nu are rost.Ma baiatule tu ai fost la vreun dealer de masini? Ba compionule tu chiar esti batut in teasta? Eu de abia ce am venit de la un dealer audi, mai mare decat satu unde locuiesti tu ma si chiar ma uitai la masini sa vad padelele tale de care tot bati tobele.Astea noi daca au pachet sport da au padele cum spui la volan, dar daca nau pachet sport nau padele la volan, ba nau nici la schimbator. Vorbesc aici de masini din2017 ma desteptule. Vrei linkuri? Nu are rost cauta dealer audi si dupa mai vorbim.Chiar ce am venit cun audi nou nout din cutie scos acu 2017 a6 si are padele dar pentru ca are pachet sport, Restu care nu erau sport navea padele.Am fost la bmw si clasa 300 naveau padele. Vrei sa iti pun poze sau spune ce vrei? Tu imi arati mie linkuri de pe net eu iti fac poze de la dealer facute de mine, deci poze de la fata locului nu povesti de pe net.Nus curios de padelele tale, nici nu era vorba in intrebare de padele daca are sau n-are, era vorba daca le poate schimba sau nu.Si de la schimbat transmisie tu, ca tu ai inceput toata magaria asta sa ajuns la padele la porcarii pe care tu leai inceput, tu leai adus in discutie, asta pentru ca chestii tehnice pe tine cum ai spus te depasesc.Tu te pricepi doar la distractie chiar asa ai si spus si i-ai dat raspuns, dar nici de distractie nu esti bun ca nici aia nu stii.Nu veni la mine cu linkuri ca nu-s curios, eu daca vreau sa vad ceva ma duc la fata locului, tu probabil te duci in lanu cu porumb si visezi masini.

| relian a răspuns (pentru Mihai1810):

Daca spun ceva habar nu am ca de unde stiu. Daca arat de unde stiu este ca ma laud, exact cum am spus aia esti tu un ofticat, un om plin de ura si un frustrat, te-ai caracterizat f bine.Choar am si specificat uite spun de unde stiu, dar sa nu spui dupa ca ma laud. Exact aia si facut laughing esti de coma, probabil esti un mucos cu muci in barba care se da mare cunoscator de masini.Du-te stergeti muci, mai cresti si dupa invata sa te porti, apoi intra in discutii cu lumea.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Lool, ce spun eu aici sunt masini noi? Poza aia cu Corola e un model care are vreo 10 ani, daca ai fi stiut ceva despre masini ai fi observat acest lucru.

Peugeout ala, la fel e un model extrem de vechi, cu dracu sa zici ca pozele pe care le am pus eu sunt modele noi cu pachet sport. Corolla nu cred ca a avut un pachet sport niciodata, si nici Citroen C2.

Lucrurile sunt destul de clare pentru mine incat sa nu ma continui polemica tu tine:

"am facut la scoala mecanica" nu mai zi asta la nimeni ca e rusinos. Sa fi facut o scoala de mecanica si sa nu fi auzit de padele si sa nu stii nimic despre marimile la cauciucuri (vezi o intrebare mai veche in care tineai sus si tare ca marimea la cauciucuri nu influenteaza perfomantele masinilor desi nici nu stiai cum se masoare marimea unui cauciuc si unei jante. Stiu ca ai sa pari ca nu iti aduci aminte de intrebare si ca ai sa te contrazici singur, dar nu ma intereseaza).

plus zici tu ca te pricepi la masini si nu faci o diferenta in poze de o masina veche de 10 ani fara niciun pachet sport... si mai de rusine.

Si mai citeste si alte raspunsuri care imi sustin idee, gen

"acum 9 ore | IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):"
Nu am avut rabdare sa citesc toata polemica dar eu am cutie automata cu padele pe un Ford Mondeo 2.0 TDCI happy Deci da, nu sunt padele doar pe modelele super sport.

In rest chiar nu mai am rabdare sa iti citesc raspunsurile de mii de randuri scrie intr o limba romana infecta. Asa ca sport in frustrarea ta, sa nu explodezi

| Mihai1810 a răspuns (pentru relian):

Discut cu lumea de cand te jucai tu cu puta in nisip. Esti un habarnist bun de nimic, care se da mare de parca ai impresiona pe cineva. "Invata sa te porti", stiu sa ma port dar nu cu "oameni" ca tine.

| Mihai1810 a răspuns:

Ai un stil de tata de pe malul santului: scrii mult, prost si degeaba de parca ai convinge pe cineva. Esti un frustrat de viata si cam atat.

| Wehes a răspuns:

Am un VW Passat din 2005 cu transmisie automata si duce foarte bine, inca. la 131 de cai cat are, chit ca e combi am tot ce vreau.
Putere, viteza, comfort, eleganta fara nicio investitie in plus fata de ce aduce masina din fabrica. Sunt foarte multumit de el.
Daca trec pe modul sport ( manual ) schimb la turatii mai mari si automat castig mai multa putere la motor.
Am si un Golf cu cutie manuala, asa ca din 2 experinte atat pe cutie manuala, cat si automata optez clar pentru cutia automata.
E mult mai placut condusul si mai relaxant, parerea mea.