| Catalin0486 a întrebat:

Daca achizitionez un autovehicul second hand cu intentia de a-l vinde cat mai rapid, trebuie sa inmatriculez acest vehicul pe numele meu? (talonul si certificatul de identificare al vehicululi sunt pe numele primului proprietar momentan).

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic (adica dupa lege), esti obligat sa o inmatriculezi. Practic, termenul in care trebuie sa o inmatriculezi este de 30 de zile, si exista multe portite de a-l ocoli.
In primul rand, cumperi masina doar cu semnatura pe certificatul de inmatriculare, nu lasi proprietarul sa scrie numele tau si data. Apoi, sunt doua variante:
-faci contract V-C pe numele tau, o inscrii la fisc pana o vinzi, apoi i-o vinzi urmatorului cu fiscalul tau. Nu stiu exact cum functioneaza, nu e tocmai legala procedura, dar se accepta intr-o oarecare masura, intermediari;
-faci contract V-C semnat de cel de la care cumperi masina, insa nu completezi rubricile cumparatorului; scoateti certificatul fiscal, semnati si fisa de inmatriculare, tot asa, cu rubrica cumparatorului in alb.
Cand gasesti alt cumparator, ii predai masina, si cu aceste acte semnate de proprietarul din acte, poate merge la inmatriculari linistit, dupa ce face celelalte demersuri. E ca si cum ar cumpara masina direct de la proprietar.

| EneCristian a răspuns:

Tu trebuie doar sa ai o dovada ca e al tau ca ai cumparat masina respectiva inmatricularea ramane a celui care o cumpara.

| stef07 a răspuns:

Prietene nu te lua dupa baietii de mai jos ca ii doare capul nu vezi ce raspunsuri dau?!
Deci in primul rand daca cumperi masina second-hand si vrei sa o inscrii pe numele tau trebuie sa ai dovada ANAF ca are taxa de timbru platita si poate nerecuperata, daca o are recuperata esti obligat sa o platesti in functie de motor, anul fabricatiei, noxe etc.asta 1 la mana
2. talonul sa nu fie instrainat! pe spate are rubrica,, instrainat catre"
3. daca nu are taxa platita ceea ce am spus mai sus si faci ca istetul care a spus sa faci contract de v-c te obliga sa o inmatriculezi in 30 zile si automat cel cu care faci contractul iti scoate fiscalul la ea.
4. daca are taxa platita trebuie sa ai dovada anaf, faci dosar cu toate actele necesare si te duci la RAR
asta este demersul.in caz ca vrei sa o cumperi pentru tine si nu vrei sa schimbi adica sa ramana el proprietar pe ea faci la acte auto contract de comodat (te duci cu proprietarul )se numeste si nu te obliga sa o inmatriculezi.