Întrebare recomandată | lover123 a întrebat:

Daca imi cumpar o masina second-hand ce acte trebuie sa primesc de la fostul proprietar? Si cat e de umblat sa o inscriu pe numele meu? Cat ma costa? Daca e inmatriculata trebuie sa o inmatriculez iar daca o trec pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

- Prima data se autentifica automobilul la RAR ~ 110 lei, se face programare inainte. Este necesar talonul si cartea de identificare a masinii, autentificarea o poate face oricine;

- La pasul 2 se fac actele de vanzare-cumparare la un notar sau la un birou specializat cat si fisa fiscala. La notar este cam 300 de lei, la un birou specializat intre 50 si 200 de lei in functie de ce preturi practica fiecare;

- Cu fisa fiscala si contractul, vanzatorul, scoate masina din evidenta fiscala de la sectia financiara a sectorului de unde are domiciliul (Ii pune doar o stampila pe fisa fiscala). Preferabil, fa o copie dupa toate actele sa ai si tu;

- Vanzatorul preda cumparatorului cheile, talonul (se mentioneata instrainarea) si cartea masinii;

- Cumparatorul merge la circa financiara a sectorului de unde are domiciliul, isi plateste toate impozitele pe masina in anul in curs si se obtine stampila pe fisa fiscala (a doua stampila);

- Cumparatorul achita taxa de schimbare talon la orice sucursala CEC (37 lei) si taxa de inmatriculare auto la oficiile postale pentru. sectorul 2, sau administratia fiscala pentru celelalte sectoare sau cei din provincie nu Bucuresti (57 lei);

- Cumparatorul face un nou RCA in vedere inmatricularii (indiferent daca masina are unul valabil de la vanzator) pe numele sau.

- Cumparatorul se prezinta la DPRCV in Bucuresti sau sectia de militie de imatriculari auto din judet daca e din provincie unde depune fisa fiscala, talonul si cartea de identitate in original + copii dupa RCA, contract, cartea de identitate, buletin si achita 40 de lei pentru placute noi de inmatriculare standard sau 85 de lei pentru placute preferentiale (trebuie predate placutele vechi). Daca vrei placute patrate sau numere mai mici cum au unii la masini mai dai 30 de lei. Totul se realizeaza la acelasi ghiseu;

Totul dureaza 2 sau 3 zile, indiferent cata ambitie ai nu poti face totul intr-o zi din cauza aglomeratiei. Daca esti din Bucuresti la DRPCIV in Pipera iei bon de ordine dimineata la 7 si ajungi la casa dupa pauza de masa pe la 16-18 in functie de "noroc" si la RAR te programezi telefonic dar tot mai stai cam o ora daca te programeaza dupa ora 12 ca nu termina norma de masini care o aveau pana in 12. Daca te programeaza dimineata se respecta programarea de obicei!

8 răspunsuri:
| Florincrap a răspuns:

In legatura cu inmatricularea, doar trebuie sa treci talonul de inmatriculare pe numele tau, nu e nevoie sa o inmatriculezi cu alt numar.

| ovidiu8msn a răspuns:

Ai mare grija ce Euro este si la ce putere are. Ca de nu, platesti la taxe mai mult decat ai dat pe masina.

| gabyS98 a răspuns:

Certificatul masinii carte de identitate si alte facturi si chitante daca este inmatriculata! Funda?

| 26andrei26 a răspuns:

Pai actele care le are proprietarul,certificatul masini, cartea de identitate a vehiculului, constatarea amiabila de accident, daca e cazul completata, si daca este inscrisa...si vrei sa ii schimbi numarul si sa o treci pe numele tau mai ai nevoie de 600 de lei.

| lover123 explică (pentru 26andrei26):

Daca vreau sa o trec pe numele meu 600 de lei? Daca nu o mai trec pe numele meu nu ma costa decat pretul masinii, nu?

| 26andrei26 a răspuns (pentru lover123):

Da exact. daca vrei sa o treci pe numele tau dai 600 de lei.iar daca o lasi pe numele proprietarului nu mai dai pretul asta, platesti doar pretul masinii

| Stefanbossnet a răspuns:

Certificatul masinii carte de identitate si alte facturi si chitante daca este inmatriculata! Funda?

| Krystynica a răspuns:

Inainte sa semnezi contractul de vanzare-cumparare sa ii cer proprietarului sa iti aduca un certificat fiscal precum ca nu are datorii la stat in caz contrar statul nu o va trece pe numele tau pana nu isi plateste el toate datoriile, eu am cumparat o masina fara numere Ro doar cu cartea de identitate si certificatul de proprietate din tara de origine a masinii (pe numele vanzatorului) apoi am inmatriculat-o fara probleme.