| emanuelemy98 a întrebat:

Daca am A2 pot conduce motoare limitate de 600/1000cmc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru incadrea in categoria A2 se ia in considerare puterea motorului si greutatea. Nu cred ca o motocicleta cu CC de la 600 cmc la 1.000 cmc se incadreaza nici la putere si nici la greutate.
Conform Codului rutier, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce putere initiala au... daca au peste 70kw nu ai voie