| Andrwi a întrebat:

Ce categorie trebuie sa ai pentru a conduce motoare de 125 cc? Se poate conduce si cu B? As dori sa dau de permis si daca sa dau doar B si pot conduce si motoare sau trebuie obligatorii A, si daca se poate cat m-ar ajunge sa dau.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria B se mai pot conduce mopede si autovehiculele din categoria B1 (ATV).
Pentru motociclete de pana la 125 cmc ai nevoie de categoria A1. Se mai pot conduce si cu categoria A2 sau A.

| GdX a răspuns:

CATEGORIA A1:

Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;

Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru 125cc ai nevoie de minim A1. cu B ul poti conduce pana la 50cc