| GEORGEL2012 a întrebat:

Daca am facut scoala de soferi pe un sielo care mergea pe diesel si nu am mai condus de 2 luni si in curand voi conduce un logan pe benzina, o sa ma acomodez repede sau o imi sa fie greu?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Asta dor tu poți să știi. Acomodarea de la o mașină la alta nu depinde numai de tipul și cilindreea motorului, ci și de cutia de viteze, de reglajul ambreiajului, al calculatorului...
În mod normal, dacă nu ți se întâmpla să-ți stea motorul în trafic (la stopuri sau garări) ar trebui să te descurci. Altfel, mai bine achită vreo cinci ore de traseu pe o benzinară ca să-ți mai faci mâna (și picioru').

7 răspunsuri:
| DragosFlaviu a răspuns:

O sa te acomodezi usor. Funda?

| Neinteresant222 a răspuns:

Dieselul pornește și dacă nu bagi în viteza și lași ambreiajul. La benzina îi puțin mai complicat, trebuie sa Îți sincronizezi picioarele destul de bine... când ridici ambreiaj și apeși accelerație. Dacă nu faci ăsta Cum trebuie, îți moare motorul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cielo nu-mi amintesc sa fii scos modele Diesel. Depinde de capacitatea ta de adaptabilitate.

| Florian20405 a răspuns:

Cielo pe diesel nu exista, poate doar sa fii fost schimbat motorul.O sa te acomodezi cu timpul.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Neinteresant222):

Daca nu bagi in viteza? adica daca e pe liber pleaca singura de pe loc? asta o stii tu sigur? laughing si trebuie sa apesi pe acceleratie la benzinare? de ce? plecarea de pe loc tine doar de cuplul motorului. daca are cuplu mare pleaca de pe loc doar din ambreiaj si daca e pe GPL rolling on the floor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Sielo" diesel? laughing
Depinde cat de puternic era "Sielo" ala in relanti. Unele diesel-uri pleaca usor in relanti, altele nu. De pe un 1.9 TDI pe Logan 1.4 e greu, dar de pe Logan 1.5 DCi pe Logan 1.6 mpi, nu e deloc greu, pleaca cam la fel, se descurca si ala pe benzina doar din ambreaj.

| ombladon a răspuns (pentru DragosFlaviu):

Asta sa o crezi tu...