| Valy4567 a întrebat:

Dacă am o mașină și îi schimb în timp componentele pană cand nu mai rămane nicio componentă originală, va fi aceasta aceeași mașină sau va fi una complet nouă?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aceeasi masina da, numai ca piesele vor fi after market sau rugineli la mana 2º daca bagi de proasta calitate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va fi o masina cârpita

| Sofer a răspuns:

Va fi aceeasi doar ca are componente noi.

| PainTech a răspuns:

Paradoxul navei lui Tezeu, versiunea cu masini.

O posibilă rezolvare a paradoxului presupune că nu există identitate în timp. Această teorie afirmă că două nave, deși identice în toate celelalte moduri, nu sunt identice dacă există în două perioade diferite de timp. Fiecare navă este un "eveniment" unic în timp. Deci, chiar și fără înlocuirea pieselor, navele din port sunt diferite în fiecare moment. Această teorie este extremă în negarea concepției de zi cu zi a identității, pe care se bazează majoritatea oamenilor în uzul cotidian.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Tezeu#Paradoxul_navei_lui_Tezeu

| Panamax a răspuns:

O sa coste cat 4 masini noi si o sa tremure din toate incheieturile gratie pregatirii profesionale a mecanicilor nostri care au invatat mecanica din auzite si din pipait.

| JustStitch a răspuns:

Aceași mașina doar cu piese noi

| viavo a răspuns:

Stupida intrebare. Daca schimbi toate componentele o sa fie alta masina si ar fi veche daca tu schimbi o piesa si umbli cu ea pana schimbi urmatoarea piesa. Nou este ce iese din fabrica.