| Irinel_Florea_1985 a întrebat:

Daca am pierdut traseul ce taxa sa plătesc și cat?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca ai picat examenul...dar nu-i caz dsa te stresezi, fiindca il poti sustine intr-o luna sau doua.
Din pacate, programarea la urmatorul examen se poate face dupa ce trec 15 zile.
In acest timp, poti sa vorbesti cu instructorul sa mai faci minim 6 ore de soferie si sa recapitulezi intergral Legislatia Rutiera, fiindca acolo sunt chestii necalare daca ai gresit la traseu.
Atentie! Cere chitanta instructorului, ca sa o atasezi la dosar, pentru orele facute.

| Violleta2022 a răspuns:

Doream sa-ti explic diferenta dintre "a pierde" si "a pica".
Poti pierde ceva doar cand ai detinut acel ceva, cand l-ai avut deja in posesie, dar tu nu ai avut niciodata permis de conducere, deci nu ai cum sa-l fii pierdut, odaca ce nu l-ai avut niciodata.
In acest caz, se poate spune ca ai PICAT examenul.

Nu-ti fa probleme, se poata lua acest examen, este simplu si usor de luat, dar trebuie sa fii mai atent la legislatia rutiera, pe care trebuie sa o inveti foarte, ca atunci cand esti in trafic, sa stii a lua decizia corecta, conform legii.

Cum te poti reinscrie la examen am scris un pic mai sus.
Cred ca primele 2 dati nu platesti nimic la Politie pentru re-examinare, dar platesti instructorul, sa mai iei acele ore de sofat, care sunt cerute de Politie (chitanta oelor platite se ataseaza la dosarul tau de re-examinare).
Hai, focuseaza-te pe carte si orele de sofat, si in cateva saptamani ai permisul in mana. Succes!

| Keylla99 a răspuns:

Pierdut? lumea in general se exprima cu "picat", dar e okwinking
pai, nu e ca platesti vreo taxa, tu platesti de fapt ore de condus.
Cand te ai inscris la scoala ai platit suma X pentru 30 de ore de condus in care intra si ziua examenului, daca pici mi se pare ca trebuie sa mai platesti inca 6 ore. Asta inseamna 6 inmultit cu cat platesti tu pe ora de condus. Pe vremea mea era 50 de lei (acum vreo 3 ani).